Podczas dzisiejszego spotkania w brytyjskiej ambasadzie, przedstawiciele fintechu Smart Pension opowiadali o swoim rozwiązaniu. Zostało ono stworzone z myślą o reformie systemu emerytalnego na Wyspach z 2008 roku. Polskie zmiany w prawie są łudząco podobne właśnie do tych brytyjskich. Ministerstwo Finansów nie kryje, że inspiracją do powstania PPK były reformy ze Zjednoczonego Królestwa.

Jak działają PPK?

W ramach PPK z pensji zostanie potrącone pracownikowi 2% wynagrodzenia. 1,5% dołoży pracodawca, a przy spełnieniu odpowiednich warunków swoją cegiełkę dołoży także państwo – 240 zł rocznie i 250 zł na „powitanie”. Pracownik będzie zgłaszany do PPK automatycznie, ale w każdej chwili będzie mógł się z systemu wypisać. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, do którego będą trafiały środki, wybiera pracodawca.

Pieniądze mają być własnością prywatną, a pracownik będzie je mógł wypłacić w dowolnej chwili. W przypadku zmiany pracy środki podążą za pracownikiem i zostaną przeniesione do innego TFI – wskazanego przez nowego pracodawcę. Więcej na temat PPK można przeczytać tutaj – Reforma emerytalna i Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy to dobra zmiana?.

Tyle teorii na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak ma się do tego Smart Pension? Doświadczenie firmy z rynku brytyjskiego może zaprocentować także w Polsce.

PPK to szansa dla fintechów. Przykład Smart Pension

Smart Pension to platforma, na której można dokonać automatycznej rejestracji pracownika w systemie emerytalnym. Dzięki wsparciu Smart Pension cały proces jest zgodny z wymogami prawnymi – przedsiębiorca nie musi się już tym martwić. Dodatkowo w ramach Smart Pension można zintegrować system płac. Podstawowa usługa SP jest darmowa dla pracodawców.

Wiemy już jakie korzyści z systemu ma pracodawca – wygodę w zgłaszaniu pracowników i spokój w zakresie compliance. A co z pracownikami? Osoba zatrudniona ma łatwy dostęp do informacji na temat zgromadzonych środków i innych czynności z nimi związanych. Wszystko dzięki dedykowanemu API od Smart Pension.

Nie zamierzamy oceniać Pracowniczych Planów Kapitałowych w kontekście ekonomicznym. Reforma daje jednak pole na rozkwit nowych firm z sektora fintech – takich jak Smart Pension. Niewykluczone, że już niedługo zobaczymy polskie fintechy, które zagospodarują ten rynek.