To wnioski z globalnego badania Global Enforcement Review 2021, przeprowadzonego przez firmę Kroll. Informacje na temat AML ponownie znalazły się na pierwszych stronach gazet po wczorajszej decyzji brytyjskiego Financial Conduct Authority, które postanowiło nałożyć na bank NatWest grzywnę w wysokości prawie 265 mln GBP. Chodziło o szereg niedociągnięć w zakresie AML. Z ich powodu jeden klient był w stanie „wyprać” za pośrednictwem banku pieniądze w kwocie 365 mln funtów.

Kwestie AML zostały uwzględnione także w nowym projekcie Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) w sprawie cyfrowego onboardingu klientów. Obecnie trwają konsultacje, które zakończą się w marcu przyszłego roku. Nowe wytyczne mają dotyczyć nie tylko banków, ale także innych podmiotów z sektora finansowego.

Kara dla NatWest to wierzchołek góry lodowej w kwestii AML

Ze wspomnianego raportu wynika, że w 2020 roku regulatorzy z różnych krajów nałożyli w sumie 45 kar za nieprzestrzeganie lub niedopilnowanie obowiązków wynikających z przepisów AML. Ich łączna wartość wyniosła ponad 2,2 mld USD. Dodatkowo w pierwszej połowie roku 2021 nałożono już 17 kar z tego tytułu – o wartości 994 mln dolarów. Teraz do tej kwoty można doliczyć m.in. grzywnę od FCA względem NatWest.

W 2020 roku prym w zakresie kar AML wiodła Australia, z grzywnami o łącznej wartości 917 mln USD. Kolejne miejsca należą do Szwecji (559 mln dolarów), USA (404 mln dolarów), i Hong Kongu (357 mln USD). W Wielkiej Brytanii łączna wartość kar z tytułu AML w 2020 roku osiągnęła poziom 47,5 mln USD.

Co dokładnie karali regulatorzy? Od 2016 do 2021 roku chodziło o następujące przypadki:

  • zarządzanie procesami AML (124 przypadki),
  • monitorowanie podejrzanej aktywności (98 przypadków),
  • kwestie due diligence wobec klientów (94 przypadki),
  • monitorowanie i nadzorowanie zagadnień compliance (57 przypadków).

Co ciekawe w 2020 roku nałożono dokładnie tyle samo kar w związku z przepisami AML co w roku 2019. Na uwagę zasługuje jednak fakt wyższej sumy, którą musiały zapłacić ukarane podmioty – to ponad 2,2 mld USD, czyli pięć razy więcej niż w 2019 roku. Do rekordowego roku 2018 wciąż trochę brakuje, ponieważ wtedy nałożono grzywny w wysokości prawie 3,3 mld dolarów.

Pełny raport Global Enforcement Review 2021 od Kroll można znaleźć pod tym linkiem.