Dzięki niej można zarejestrować narodziny swojej pociechy bez wychodzenia z domu. Wystarczy do tego Profil Zaufany. Przy okazji resort cyfryzacji podzielił się statystykami na temat najpopularniejszych imion – dla chłopców są to Antoni, Jakub i Jan, a dla dziewczynek Zuzanna, Julia i Maja.

Przez Internet zarejestrowano już narodziny 30 tys. dzieci

Jak wygląda korzystanie z usługi? Po zalogowaniu system poprosi o potwierdzenie, że jesteśmy matką/ojcem dziecka. Następnie – o zweryfikowanie naszych danych. Potem można rozpocząć rejestrację dziecka – podając nazwę szpitala, w którym pociecha przyszła na świat oraz imię dziecka. Warto także odszukać numer swojego aktu małżeństwa lub urodzenia (jeżeli nie jesteśmy w związku małżeńskim) – ma to znacznie ułatwić weryfikację danych w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Kolejny krok to wybór adresu, pod którym chcemy zameldować dziecko oraz sposobu odebrania dokumentów. Do wyboru mamy skrzynkę na ePUAP, odbiór osobisty lub przesyłkę tradycyjną pocztą. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis Profilem Zaufanym. Odpis aktu urodzenia zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymamy powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że rodzicie najaktywniej rejestrują swoje dzieci w poniedziałki (taka ciekawostka). E-usługa to kolejny argument żeby założyć Profil Zaufany, który ma już prawie 3 mln Polaków. Zgodnie z danymi resortu Marka Zagórskiego w 2018 roku przez Internet złożono 2,5 mln wniosków o 500+, a o wydanie dowodu osobistego elektronicznie zawnioskowało 155 tys. Polaków. PZ przyda się także przy rozliczeniu z Urzędem Skarbowym – za jego pomocą można zalogować się do usługi Twój e-PIT.