Kapitalizacja Ethereum to już 100 miliardów dolarów. Dla porównania kapitalizacja Bitcoina to 280 miliardów. A to tylko dwie z dziesiątek kryptowalut.

Czytaj także: Korea zamknie giełdy kryptowalut?

Ethereum i Bitcoin – pogoń za liderem

Ethereum wciąż zyskuje na wartości.

Tokeny Ether to na razie około 13% wszystkich kryptowalut na rynku. Rok 2017 był niesamowicie interesujący dla walut wirtualnych, ale jedną z najważniejszych informacji jest fakt, że na rynku znajduje się teraz już wiele rodzajów tokenów, których kapitalizacja osiąga poziom kilkudziesięciu miliardów USD.

Przez większość grudnia Ether był wart około 700-800 dolarów, ale ostatnie 7 dni to znaczne wzrosty – nawet na poziomie 40%. Pomimo tego świetnego wyniku kapitalizacja Ethereum wciąż ustępuje innej kryptowalucie – Ripple, której wycena jest na poziomie 120 miliardów USD.

Warto też zauważyć, że Bitcoin stopniowo traci pozycję dominatora na rynku. Obecnie stanowi zaledwie 32,5% wartości wszystkich kryptowalut w obiegu. W terminologii sportowej często używa się powiedzenia, że łatwiej jest gonić lidera, niż uciekać reszcie stawki. Zazwyczaj to Bitcoin jest na cenzurowanym, jeżeli chodzi o regulacje i to najczęściej on jest kojarzony z praniem brudnych pieniędzy. Za jego plecami konkurencja rośnie w siłę… Ciężko odłożyć takie pieniądze żeby kupić jednego Bitcoina, ale Ripple, a nawet Ether jest w zasięgu większości ludzi.

Wielu obserwatorów rynku nawołuje do uregulowania rynku kryptowalut. Tylko powstaje pytanie jak to zrobić… Co z podatkami? Co z wyeliminowaniem prania brudnych pieniędzy? Między innymi o tym porozmawialiśmy z posłem Klubu Prawo i Sprawiedliwość i członkiem Komisji Finansów Publicznych Wojciechem Murdzkiem – Wojciech Murdzek, PiS – Nie jesteśmy przeciwni kryptowalutom.