Dane prezentowane przez Fintech Global dotyczą jednak wszystkich typów inwestorów – a najwięcej mają tu do powiedzenia fundusze venture capital i  fundusze korporacyjne.  Jeśli chodzi o te pierwsze wynik ich zaangażowania w 2017 roku to, wg CBInsights 16,6 mld dolarów – o 2,8 mld więcej niż rok wcześniej i ponad dwa razy więcej niż w roku 2014.

Czytaj także: Otwórz firmę w kilka minut – serwis transakcyjny PKO BP

Największe transakcje w sektorze fintech to…

Całkowita liczba transakcji w zeszłym roku to 1778 , w tym funduszy VC 1128. Przeważały transakcje premiujące duże przedsięwzięcia – 23,3 mld dolarów dotyczyło takich które przekraczały 100 mln dolarów (wzrost 43,3 proc. rok do roku). Największa transakcja dotyczyła Flipkarta, indyjskiego dostawcy rozwiązań e-commerce, nazywanego hinduskim Amazonem – firma otrzymała zastrzyk kapitału od Softbanku w wysokości 1,5 mld dolarów.

Ten sam japoński gigant telekomunikacyjny i medialny przekazał 1,4 mld dolarów innej indyjskiej firmie – One97 – internetowemu dostawcy kontentu (m.in. media, muzyka, gry). I to nie koniec dużych transakcji Softbanku – wraz z innymi inwestorami przekazał on pół miliarda dolarów amerykańskiej platformie pożyczkowej Sofi, oraz 300 mln dolarów finansującemu mały i średni biznes Kabbage, również z USA.

Największą inwestycją w sektor fintech w Europie, gdzie wartość transakcji VC wzrosła aż o 120 proc. był Transferwise – 280 milionów  dolarów przekazanych przez konsorcjum inwestorów z Andreessen Horowitz i Index Ventures na czele. Z kolei największa inwestycja z sektora insurtech dotyczyła amerykańskiego Lemonade i opiewała na 120 mln dolarów.

Czytaj także: SoftwareHut – nowe rozwiązania zarządzania treścią

Londyn – aktywność inwestorów wciąż rośnie

Analizując zaangażowanie inwestorów zwrócić należy uwagę, że 10 najaktywniejszych inwestorów sfinansowało 10 proc. liczby transakcji w ciągu całego roku. Większość z nich to fundusze amerykańskie. Najwięcej transakcji – 29 – zawarł usytuowany w Sam Francisco Y Combinator, który z reguły finansuje kolejne rundy dotyczące tych samych firm. Digital Currency Group to kolejny duży inwestor, który wszedł w 19 transakcji związanych z cyfrowymi walutami i obszarem blockchain.

Patrząc na aktywność hubów technologicznych to pod względem aktywności inwestorów wybijają się trzy ośrodki: Nowy York, San Francisco i Londyn. To ostatnie miasto staje się numerem jeden w omawianym zakresie. W roku 2014 jego udział w liczbie światowych transakcji wynosił 26,4 proc., w zeszłym roku już 42,7 proc. co oznacza supremację miasta nad Tamizą.

Tu największa transakcja – 300 mln funtów dotyczyła firmy Lendable przeprowadzona przez Castle Trust Capital. Pod względem rozkładu geograficznego inwestycji warto  zwrócić uwagę na pierwszy od czterech lat spadek inwestycji funduszy VC w Azji do kwoty 7,8 mld dolarów, przy wzrostach w USA – 7,84 mld dol. i Europie – 2,68 mld.

Czytaj także: Asystent podróży ze sztuczną inteligencją? Prognozy dla branży turystycznej

Brakuje nowych rozwiązań?

Spadek ilości transakcji, szczególnie w ostatnim półroczu, dotyczący liczby transakcji w ogóle, jak i dokonanych przez venture capital,  może jednak oznaczać, że w bieżącym roku rekord wartości inwestycji trudno będzie powtórzyć. Brakuje nowych podmiotów fintech, które wdrażałyby nowatorskie rozwiązania godne pieniędzy inwestorów.

Stąd też być może inwestycje w dobrze już usadowionych na rynku graczy mogą prowadzić do przeszacowania ich wycen i większej ostrożności inwestorów. Nowego impulsu mogłyby nadać wdrażane przez fintechy rozwiązania wieloproduktowe (platformy cyfrowe) i dotyczące nowych klas aktywów. Być może szanse na to powstaną dzięki idei otwartej bankowości i wdrożeniu rekomendacji unijnej PSD2.

Czytaj także: Polski startup Brainly przejmuje serwis Bask i stawia na materiały wideo