W roku 2016 takich transakcji było „tylko” 8,9 mln. Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP, zdradził, że dziennie za pośrednictwem BLIKA przeprowadzanych jest ponad 131 tysięcy operacji – większość z nich online. Przypomnijmy, że za pomocą BLIKA można płacić w fizycznym sklepie, w sklepie internetowym, przesyłać pieniądze na numer telefonu, jak i wypłacać środki z bankomatu bez użycia karty płatniczej.

Czytaj także: Apple Pay wspólnie z Blikiem? Negocjacje z PSP podobno trwają

BLIK najpopularniejszy do płatności online

O ile PSP nie było w stanie zdobyć stacjonarnych sklepów, to w Internecie BLIK robi prawdziwą furorę. W IV kwartale 2017 roku z 12 milionów transakcji aż 8,5 miliona stanowiły te dokonane online. Dobrze wyglądają też statystyki wypłat z bankomatów – 2,4 mln ze wspomnianych 12.

Czytaj także: Hiszpanie też mają swojego BLIKA

Nieco gorzej sprawy mają się właśnie w fizycznych sklepach – zaledwie 600 tysięcy transakcji w IV kwartale. Dziwić może natomiast niska liczba przelewów na numer telefonu za pośrednictwem BLIKA – w IV kwartale ubiegłego roku dokonano ich zaledwie 500 tysięcy. Ciekawe dane dotyczą też Black Friday, ponieważ w tym dniu użytkownicy BLIKA dokonali aż 238 tysięcy transakcji.

O ile płatności BLIKIEM w stacjonarnym sklepie faktycznie są mniej wygodne niż te z funkcją zbliżeniową (aczkolwiek jest to przydatna alternatywa, gdy zapomnimy karty płatniczej lub gotówki), to dziwić może względnie mała liczba przelewów P2P. To bardzo wygodne rozwiązanie, a pieniądze trafiają na konto odbiorcy w czasie rzeczywistym.

Użytkownik BLIKA wybiera w aplikacji mobilnej swojego banku opcję przelewu na telefon, podaje numer telefonu odbiorcy, imię i nazwisko (ewentualnie adres), kwotę i tytuł przelewu, a środki znajdują się na koncie znajomego w kilka sekund. Nie trzeba czekać na sesje Elixir, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego przelewy bankowego.

Czytaj także: BLIK nie jest Fidget spinnerem płatności. Wywiad z Dariuszem Mazurkiewiczem z PSP

Obecnie BLIK jest dostępny dla klientów 10 banków: Alior Bank, PKO Bank Polski, BZ WBK, mBank, BGŻ BNP Paribas, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe i Orange Finanse.