Partner serwisu Visa dla biznesu

Rekordowy wzrost terminali płatniczych. Najnowsze dane NBP

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 17 lipca 2018, 12:45 Aktualizacja: 10 maja 2019, 15:57

Zgodnie z najświeższymi danymi Narodowego Banku Polskiego na polskim rynku jest już ponad 657 tysięcy terminali POS. Przyrost nowych urządzeń jest najszybszy w historii.

Co frustruje klientów przy kasie?

Co może być tego przyczyną? Spory wpływ ma na pewno działalność Programu Polska Bezgotówkowa, w ramach którego można otrzymać darmowy terminal i użytkować go przez rok za darmo. Niektórzy agenci rozliczeniowi oferują nawet bardziej preferencyjne warunki.

Rekordowa liczba terminali POS w Polsce

Od ostatniego kwartału liczba terminali płatniczych wzrosła o około 30 tys. Natomiast rok do roku wzrost wyniósł około 94 tys. W Q1 2017 r. na rynku było ponad 563 tys. terminali. Przeglądając dane banku centralnego kilka lat wstecz, tak dużego przyrostu urządzeń jeszcze nie było. Pełne dane NBP można znaleźć tutaj (plik w Excelu na samym dole).

Jeżeli chodzi o liczbę placówek wyposażonych w terminale POS, to w I kwartale 2018 roku ich liczba wyniosła ponad 464 tys. To wzrost o koło 20 tys. w porównaniu do poprzedniego kwartału i o niespełna 50 tys. rok do roku.

Czy to tylko zasługa Polski Bezgotówkowej? Przez pierwsze 4 miesiące działania Programu (do maja 2018) zainstalowano ponad 25 tysięcy terminali w 4 tysiącach miejscowości w Polsce. Skorzystały na tym przede wszystkim sklepy odzieżowe, sklepy z elektroniką i wielobranżowe oraz punkty handlowo-usługowe (fryzjerzy, mechanicy) – wynika z danych Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Zestawiając te liczby z danymi NBP można dojść do wniosku, że to właśnie Program Polska Bezgotówkowa przyczynił się do rekordowego wzrostu liczby terminali POS. Przykładowo – w I kwartale 2017 roku liczba terminali wynosiła ponad 563 tys. w porównaniu do 477 tys. w Q1 2016. Wzrost nowych urządzeń wynosił około 86 tys. Dodając do tego terminale od Polski Bezgotówkowej otrzymamy rekordowy wynik.

Lepsza infrastruktura płatnicza to większa wygoda dla klientów i dla przedsiębiorców. Klient zyskuje większy wybór metod płatności – może zapłacić nie tylko gotówką, ale także kartą płatniczą, smartfonem (np. Apple Pay), czy BLIKIEM. Ze strony przedsiębiorców korzyści to oczywiście większa liczba klientów.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

rekordowy-wzrost-terminali-platniczych-najnowsze-dane-nbp