Co może być tego przyczyną? Spory wpływ ma na pewno działalność Programu Polska Bezgotówkowa, w ramach którego można otrzymać darmowy terminal i użytkować go przez rok za darmo. Niektórzy agenci rozliczeniowi oferują nawet bardziej preferencyjne warunki.

Rekordowa liczba terminali POS w Polsce

Od ostatniego kwartału liczba terminali płatniczych wzrosła o około 30 tys. Natomiast rok do roku wzrost wyniósł około 94 tys. W Q1 2017 r. na rynku było ponad 563 tys. terminali. Przeglądając dane banku centralnego kilka lat wstecz, tak dużego przyrostu urządzeń jeszcze nie było. Pełne dane NBP można znaleźć tutaj (plik w Excelu na samym dole).

Jeżeli chodzi o liczbę placówek wyposażonych w terminale POS, to w I kwartale 2018 roku ich liczba wyniosła ponad 464 tys. To wzrost o koło 20 tys. w porównaniu do poprzedniego kwartału i o niespełna 50 tys. rok do roku.

Czy to tylko zasługa Polski Bezgotówkowej? Przez pierwsze 4 miesiące działania Programu (do maja 2018) zainstalowano ponad 25 tysięcy terminali w 4 tysiącach miejscowości w Polsce. Skorzystały na tym przede wszystkim sklepy odzieżowe, sklepy z elektroniką i wielobranżowe oraz punkty handlowo-usługowe (fryzjerzy, mechanicy) – wynika z danych Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Zestawiając te liczby z danymi NBP można dojść do wniosku, że to właśnie Program Polska Bezgotówkowa przyczynił się do rekordowego wzrostu liczby terminali POS. Przykładowo – w I kwartale 2017 roku liczba terminali wynosiła ponad 563 tys. w porównaniu do 477 tys. w Q1 2016. Wzrost nowych urządzeń wynosił około 86 tys. Dodając do tego terminale od Polski Bezgotówkowej otrzymamy rekordowy wynik.

Lepsza infrastruktura płatnicza to większa wygoda dla klientów i dla przedsiębiorców. Klient zyskuje większy wybór metod płatności – może zapłacić nie tylko gotówką, ale także kartą płatniczą, smartfonem (np. Apple Pay), czy BLIKIEM. Ze strony przedsiębiorców korzyści to oczywiście większa liczba klientów.