Revolut wszedł na amerykański rynek rok temu i jak do tej pory nie zdobył serc konsumentów w Ameryce (ale też za bardzo nie miał jak z uwagi na regulacje, okrojoną ofertę i pandemię, która pokrzyżowała plany). Trudno mówić o sukcesie, gdy liczba użytkowników w USA wynosi nieco ponad 100 tys. osób.

Dla porównania globalnie Revolut ma 15 mln użytkowników, z tego ponad 1 mln w Polsce. O tym, że w Ameryce Północnej nie jest aż tak łatwo osiągnąć sukces europejskim fintechom może świadczyć zeszłotygodniowa informacja o wyjściu Revoluta z Kanady. Aczkolwiek, dla kontrastu – inny europejski fintech, a mianowicie szwedzka Klarna, w USA radzi sobie doskonale.

Stany Zjednoczone to priorytet dla Revoluta

Revolut powiadomił o złożeniu aplikacji do FDIC i California Department of Financial Protection and Innovation. Oznacza to, że Revolut oficjalnie uruchomił proces ubiegania się o licencję bankową. Jednocześnie fintech zapowiedział, że już uruchomił w USA usługę Revolut Business, która dostępna jest w 50 stanach. By pozyskać klientów, fintech uruchomił promocję – darmowy miesięczny okres próbny na dla planów Grow Company i Pro Freelance (w sumie ok. 30 USD oszczędności).

Ewentualny sukces w USA to ważny cel dla Revoluta, który chce stać się globalną „super aplikacją” finansową. Licencja bankowa w USA pozwoli zaoferować klientom Revolut dodatkowe usługi, jak konta bankowe z ochroną depozytów, linie kredytowe i kredyty konsumenckie. Warto odnotować, że to właśnie z USA pochodzą najwięksi inwestorzy Revoluta – fundusze z Doliny Krzemowej, takie jak takie jak TSG, Ribbit Capital i TCV. W samym Nowym Jorku fintech zatrudnia ok. 50 pracowników – czytamy w informacji prasowej.

Revolut chce mieć też licencję bankową w Wielkiej Brytanii

” W styczniu 2021 roku Revolut ogłosił, że wystąpił do Prudential Regulation Authority (PRA) i Financial Conduct Authority (FCA) o licencję bankową w Wielkiej Brytanii. Wcześniej, w roku 2018 otrzymał licencję bankową w Europie (na Litwie). W 2020 roku, jako Revolut Bank, zaoferował usługi bankowe – konta bankowe z ochroną depozytów, karty kredytowe i kredyty konsumenckie – na Litwie i w Polsce. W lutym 2021 roku udostępnił usługi bankowe na kolejnych 10 rynkach europejskich w regionie CEE” – czytamy w informacji prasowej.

– Licencja bankowa w USA pozwoli nam zaoferować pełną gamę produktów i usług finansowych potrzebnych do codziennych finansów, takich jak karty kredytowe i kredyty konsumenckie – powiedział Nik Storoński, CEO i współzałożyciel Revolut. – Naszą misją jest stworzenie globalnej super aplikacji finansowej, a licencja bankowa w USA to kolejny kamień milowy na drodze do realizacji tego planu – dodaje Storoński.

/Revolut/LP