Ma to być jedno z pierwszych wdrożeń, które udostępni technologię blockchain na tak duża skalę dla klientów indywidualnych. Doniesienia potwierdził w komunikacie sam Santander.

– Będziemy jednym z pierwszych globalnych banków, który wykorzysta technologię rozproszonych rejestrów, w celu ułatwienia płatności klientom – czytamy w komunikacie Santander Group. Przypomnijmy, że Santander Group to główny udziałowiec BZ WBK.

Czytaj także: Problemy z laptopami Lenovo. Istnieje ryzyko pożaru

Wspólna aplikacja Ripple i Santander

Na początek słowo wyjaśnienia – Ripple to firma założona przez Chrisa Larsena, która działa w obszarze kryptowalut i technologii blockchain. Apka xCurrent przeszła już wewnętrzne testy w banku, podczas których sprawdzano przelewy zarówno w wysokości 10, jak i 10 tysięcy funtów. Zaletą blockchainu jest nie tylko szybkość i niskie koszty transakcji, ale także wysoki poziom bezpieczeństwa.

Wszystkie dane na temat transakcji mają pokazywać się klientowi od razu po jej dokonaniu, a sam przelew to kwestia 3 kliknięć w 40 sekund. Na początek aplikacja trafi do 4 państw – Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Brazylii i Polski. W zależności od feedbacku ze wskazanych krajów Santander będzie wprowadzał aplikację na kolejne rynki.

Dla Polaków takie rozwiązanie może wydawać się mało innowacyjne, w końcu już od dawna możemy realizować wygodne przelewy w czasie rzeczywistym dzięki BLIK-owi. Warto wspomnieć, że Hiszpanie też mają swojego BLIKA – system nazywa się Bizum. On także pozwala na przelewy P2P, ale darmowych jest tylko 10 takich transakcji w miesiącu. Więcej na tema Bizum można przeczytać tutaj – Hiszpanie też mają swojego BLIKA.

Aplikacja xCurrent pozwoli także na ekspresowe przelewy międzynarodowe. Ripple opracowało rozwiązanie już jakiś czas temu, ale dopiero po ponad roku testów na wdrożenie zdecydował się Santander. Warto dodać, że xCurrent przy transakcjach nie wykorzystuje XRP, czyli kryptowaluty Ripple. Aplikacja ma się pojawić na rynku jeszcze w tym kwartale.

Czytaj także: Jedna karta zamiast kilku. Startuje aplikacja Curve

Dlaczego banki współpracują z Ripple?

Ten sposób przesyłania pieniędzy będzie nie tylko tani dla klientów, ale także dla banku. To właśnie duża oszczędność na opłatach transakcyjnych, dzięki wykorzystaniu rozproszonych rejestrów, może skłonić kolejne banki do współpracy z Ripple.

To nie pierwsza umowa pomiędzy Ripple, a bankiem. Niedawno firma ogłosiła współpracę z National Bank of Abu Dhabi. W jej ramach dostarczyła rozwiązanie służące do przesyłania środków pomiędzy oddziałami banku – oczywiście oparte na blockchainie. Dzięki temu NBAD stał się pierwszym bankiem na Bliskim Wschodzie, który udostępnił tą technologię swoim klientom.

Dla osób zainteresowanych bankowością na Bliskim Wschodzie polecamy wywiad z Markiem Lesiakiem, prezesem Efigence, czyli polskiego fintechu, który podbija Dubaj. Pełny wywiad można znaleźć tutaj – Marek Lesiak, Efigence – czyli jak polski fintech zdobywa Dubaj .