Partner serwisu Visa dla biznesu

Fintech bez elementu ludzkiego nie ma racji bytu

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#KNF
Opublikowano: 24 maja 2019, 11:30 Aktualizacja: 24 maja 2019, 14:07

Rynek robo-advisory rozwija się bardzo dynamicznie. Z usług chatbotów korzysta już wiele instytucji finansowych w Polsce, ale wciąż jest to obszar, który budzi nieco kontrowersji. Czy roboty zabiorą ludziom pracę? Czy maszynom można powierzyć swoje finanse? Pewną niewiadomą pozostaje też kwestia samych regulacji.

Fintech bez elementu ludzkiego nie ma racji bytu

Między innymi o tym mówiła w Krakowie podczas kongresu Impact’19 Magdalena Borowik, dyrektor departamentu FinTech w Komisji Nadzoru Finansowego.

Nadzorcy zatrudnią data scientistów

– Fintech to zmiana kulturowa dla wszystkich na rynku finansowym. Musimy przestawić optykę, być otwartym i jednocześnie ufać nie tylko maszynom. Bezpieczny fintech to ten, w którym bezpiecznikiem jest człowiek. Nadzorcy rynku muszą inwestować w zespoły m.in. data sciencistów, tak by być równorzędnym partnerem dla fintechów – stwierdziła Magdalena Borowik.

To dosyć enigmatyczne stanowisko w kontekście rynku robo-advisory. Oczywiście ostrożne podejście Komisji Nadzoru Finansowego ma to swoje uzasadnienie – w końcu głównym zadaniem KNF jest nadzorowanie rynku, a nie jego unowocześnianie. Niemniej nowoczesny nadzór musi rozumieć co nadzoruje, ponieważ w innym wypadku może nie nadążać za zmianami. Zostając w tyle ciężko kontrolować rynek, dlatego zatrudnienie wyspecjalizowanej kadry to na pewno krok w dobrym kierunku.

Obecnie zgodnie ze stanowiskiem Komisji Nadzoru Finansowego przepisy krajowe umożliwiają świadczenie usług z zakresu robo-advisory. Oczywiście przy zachowaniu zasad dotyczących odpowiedzialności firmy inwestycyjnej względem klienta. O jakie przepisy krajowe chodzi? Między innymi o ustawę o obrocie instrumentami finansowymi. Wydaje się jednak, że wciąż pozostaje trochę do zrobienia w kwestii przepisów – szczególnie odnośnie odpowiedzialności względem konsumenta. Chatbota ciężko oskarżyć o działanie nieetyczne lub nieuczciwe, dlatego w przypadku sprzedaży instrumentów finansowych niezgodnych z oczekiwaniami. W takim razie kto powinien ponieść odpowiedzialność? Na razie nie wiadomo.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

robo-advisory-knf-data-scientist