– We wtorek, 5 listopada 2019 r. na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego został wpisany nowy podmiot – Rootpay sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 ust. 1 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego) zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Rejonowej w Warszawie – wyjaśnia nadzorca w komunikacie.

Zmiany na liście ostrzeżeń publicznych KNF

Na stronie Rootpay czytamy, że spółka oferuje szybkie i bezpieczne płatności online. Firma ma zapewniać bezpieczeństwo i innowacyjność płatności internetowych, takich jak przelewy, czy SMS premium rate. Wśród metod transakcji oferowanych przez Rootpay znajdują się także płatności kartami pre-paid, mikropłatności przez połączenie telefoniczne, kampanie reklamowe przez wiadomości SMS, czy BLIK.

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których Urząd zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Lista ma na celu alarmowanie klientów oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania ostrożności, ponieważ korzystanie z usług firm obecnych na liście może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Pełną listę ostrzeżeń publicznych KNF można znaleźć tutaj.

Ostatnią spółką dopisaną do listy ostrzeżeń KNF było Ingensum, operator serwisu topFX.pl służącego do wymiany walut online. Urząd skierował zawiadomienie do prokuratury w sprawie nieuprawionej działalności w zakresie świadczenia usług płatniczych – chodzi na przykład o przyjmowanie płatności bez licencji.