Przypomnijmy, że końcówka marca to był prawdziwy rollercaster na amerykańskiej giełdzie. Największy dołek nadszedł w poniedziałek 23 marca, czyli w czasie szczytu pandemii koronawirusa w Europie. Także tego dnia NYSE podjęło decyzję o przejściu na pracę zdalną.

Giełda pokonała koronawirusa?

I tak w poniedziałek 23 marca notowania akcji Mastercarda spadły na zamknięciu do 203 USD, a Visy do 135 USD. To było daleko od szczytu w lutym, gdy cena akcji Mastercarda przekroczyła 340 USD, a Visy ponad 210 USD.

Kto miał mocne nerwy, to mógł sporo zyskać – od tego czasu akcje obu tych spółek systematycznie odrabiały straty. Przez ostatnie 10 tygodni notowania Mastercard wzrosły o prawie 50%, a Visa o 42%. Po niecałych trzech miesiącach notowania Mastercard przekroczyły 300 USD za akcje, a Visa do 193 USD, czyli powróciły do poziomów z początku 2020 roku.

W międzyczasie obie spółki opublikowały swoje wyniki finansowe. Mastercard w I kwartale 2020 roku osiągnął 4 mld USD przychodów. Z kolei przychody Visa osiągnęły kwotę 5,9 mld USD. Polacy też mogą grać na amerykańskiej giełdzie, np. za pośrednictwem Revolut.