Na początek przyjrzyjmy się jednak danym na temat terminali płatniczych. Warto podkreślić, że w Polsce już wszystkie dostępne na rynku terminale są przystosowane do obsługi kart zbliżeniowych. W II kwartale 2019r. średnia wartość pojedynczej transakcji zbliżeniowej wyniosła 54 zł (we wcześniejszym kwartale było to 53 zł).

Pełny raport NBP można pobrać tutaj. Zachęcamy także do zapoznania się z tekstami na temat kart płatniczych w III kwartale 2019 roku oraz liczby kart, terminali i bankomatów w Unii Europejskiej.

Coraz więcej sklepów akceptuje płatności bezgotówkowe

Na przestrzeni II kwartału 2019 r., liczba działających akceptantów wyposażonych w terminale POS zwiększyła się do poziomu 372,7tys. (wzrost o 5%). Nastąpił także wzrost liczby punktów handlowo-usługowych, które są przystosowane do akceptacji kart płatniczych. Na koniec czerwca punktów tego typu było 613,9 tys., czyli w porównaniu do marca więcej o 23,3 tys. (wzrost o 4%) – czytamy w raporcie NBP.

Narodowy Bank Polski podaje także, że w Q2 2019 agenci rozliczeniowi zrealizowali 1,4 mld transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 85,7 mld złotych. W II kwartale zarówno liczba, jak i wartość transakcji była znacząco większa niż w kwartale poprzednim – odpowiednio 13% i 12%.

Jeśli chodzi o dane na temat bankomatów, to na koniec czerwca bieżącego roku w Polsce było 22,8 tys. takich urządzeń. Na przestrzeni II kwartału liczba bankomatów wzrosła o 140 sztuk, co oznacza, że udało się zastopować spadkowy trend, który obserwowaliśmy w poprzednich okresach. W Q2 odnotowano 163,4 mln wypłat z bankomatów, o łącznej wartości 88,1 mld PLN – to wzrosty o odpowiednio 10% i 12%.

Wzrosła także liczba transakcji przypadająca średnio na jeden bankomat – do poziomu 79 operacji na jedno urządzenie. Wypłata w bankomacie średnio wynosiła 539 zł, czyli była wyższa niż w kwartale poprzednim (529 zł) – podaje NBP.