O sprawie pisze The Moscow Times. Zgodnie z komunikatem Tinkoff obie firmy doszły już do porozumienia, a szczegóły transakcji zostaną doprecyzowane w najbliższym czasie. Yandex przeznaczy na przejęcie fintechu 5,5 mld dolarów.

Rosyjski Tinkoff zostanie przejęty przez Yandex

Yandex to największa rosyjska firma technologiczna, często określana mianem „rosyjskiego Google”. Ich głównym biznesem jest właśnie wyszukiwarka internetowa, która posiada dominującą pozycję na lokalnym rynku. Yandex oferuje także dostawy jedzenia, carsharing oraz taksówki pod logiem Yandex Taxi.

Kilka tygodni temu Yandex zakończył wieloletnią współpracę z największym bankiem w Rosji – należącym do państwa Sberbankiem. W związku z tym spółka postanowiła poszukać kolejnego partnera z rynku finansowego. Wybór padł na Tinkoff, czyli największy rosyjski challenger bank.

Tinkoff powstał w 2006 roku z inicjatywy biznesmena Olega Tinkova. Bank posiada około 11 mln klientów, a pod względem liczby aktywów znajduje się w pierwszej dziesiątce największych banków w Rosji. Tinkoff jest częścią TCS Group, której główna siedziba mieści się na Cyprze. To właśnie tamtejsze organy podejmą ostateczną decyzję w sprawie transakcji – podaje The Moscow Times.