Jeszcze w tym roku firma planuje rozszerzyć usługę na kolejne europejskie miasta. To kolejny krok Ubera w kierunku jeszcze większej demokratyzacji środków transportu miejskiego. Teraz e-rower można zamówić w aplikacji tak samo łatwo, jak samochód.

Łącznie rowery Jump w aplikacji Uber wypożyczyło już pół miliona użytkowników, którzy skorzystali z nich ponad 5 mln razy. Statystyczny rowerzysta pokonuje odcinek o długości 4,18 km.

Na razie nie wiadomo kiedy usługa będzie dostępna w Polsce, chociaż warto dodać, że rowery Jump są obecne w Krakowie – przez sieć partnerską. Może właśnie tam zadebiutuje nowa usługa Ubera, jeśli chodzi o Polskę? Firma nie komentuje tych doniesień. Więcej na temat partnerstwa Ubera z Jump można przeczytać tutaj – Wypożycz e-rower w aplikacji Ubera. Ważne przejęcie na rynku.

Rower w aplikacji Ubera – jak to działa?

Elektryczne rowery Jump w aplikacji Ubera - jak to działa

W kwietniu tego roku Uber przejął firmę JUMP Bikes, z którą współpracował w San Francisco w ramach programu pilotażowego, w trakcie którego mieszkańcy miasta otrzymali możliwość przetestowania 250 elektrycznych rowerów. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem i aprobatą ze strony użytkowników. Podkreślali oni zadowolenie z wygody jazdy oraz przyjazną środowisku formę przemieszczania się po ulicach miasta.

Jak to działa? W mieście, w którym dostępne są rowery Jump, wystarczy włączyć w smartfonie aplikację Uber i kliknąć ikonę menu w lewym górnym rogu. Następnie jako środek transportu kliknąć rower. Na mapce wyświetli się najbliższy dostępny jednoślad, który odblokujemy za pomocą specjalnego pinu. Po zakończonej podróży wystarczy przypiąć pojazd w wyznaczonym punkcie. W USA cena za przejazdy wynosi 2 dolary za pierwsze półgodziny i następne 7 centów za kolejną minutę jazdy.

Rowery Jump zostały zaprojektowane zgodnie ze standardami miejskiej mobilności. Zostały wyposażone w asystę elektroniczną, która zapewnia przyspieszenie rzędu 30 km/h podczas pedałowania. Dzięki temu rowerzyści mogą pokonać wzniesienia czy pagórki bez najmniejszego trudu i choćby kropli potu na czole.

Jednoślady otrzymały też zintegrowany, inteligentny GPS, pozwalający na bezpieczną jazdę w przestrzeni miejskiej, a także mechanizm przypinania w kształcie litery U, pozwalający na odstawienie roweru w wyznaczonych punktach (stojakach i strefach parkingowych). Dzięki temu ostatniemu rowery Jump muszą być przymocowane do fizycznego stojaka po zakończeniu jazdy. Takie rozwiązanie ma zapobiegać lekkomyślności kierujących, którym z roztargnienia zdarza się zostawić rower w przypadkowym miejscu.

Uber Green – zamów przejazd pojazdem elektrycznym

Rowery elektryczne w aplikacji Ubera

– Cieszy nas perspektywa rozwoju rynku przejazdów rowerowych, ponieważ to wygodny i przyjazny środowisku sposób transportu w miastach o dużym zagęszczeniu, ograniczonej przestrzeni i korkach. Uber dzieli z miastami te same cele i wyzwania na całym świecie. Są nimi: ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, zmniejszenie korków i zwiększenie dostępu do czystszych form transportu – mówi Dara Khosrowshahi, CEO Ubera (zdjęcie powyżej).

Prezes Ubera podkreśla również, że jednym z priorytetów firmy jest dzisiaj „demokratyzacja mobilności”, przez którą rozumie nie tylko łatwość przemieszczania się po mieście, lecz także możliwość korzystania z różnorodnych form transportu.

Jeszcze w tym roku Uber planuje uruchomić w Berlinie inną usługę – Uber Green. Pozwala ona na zamawianie przejazdów w pełni elektrycznymi samochodami. Usługa przechodzi obecnie fazę testową w Monachium.

Uber/RT