Good job – tak można określić sposób działania aplikacja PIT APP od Podatnik.info, która jest dostępna w Google Play. Pozwala ona na ekspresowe złożenie deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego za pośrednictwem smartfona. Wystarczy zrobić zdjęcie PIT-11 i deklaracji sama się wypełni. Program w bardzo intuicyjny sposób przeprowadzi użytkownika przez wszystkie etapy rozliczenia.

Aplikacja wykorzystuje technologię OCR (optyczne rozpoznawanie znaków). Dzięki niej możliwe jest automatyczne przepisanie danych w PIT-11 ze zdjęcia zrobionego aparatem w smartfonie. W ostatnich latach technologie OCR bardzo się poprawiły – praktycznie nie popełniają błędów przy rozpoznawaniu znaków. W niczym nie przypominają programów sprzed 10 lat, które jako tako radziły sobie tylko z językiem angielskim.

Średnio 45 dni na zwrot z podatku

Rozpoczął się okres składania rozliczeń podatkowych przez Polaków. Obowiązek ten spełnić musi ponad 20 mln Polaków do końca kwietnia każdego roku. Jeszcze do niedawna było to całkiem spore wyzwanie dla większości z nas. Zwłaszcza, że w szkole nie uczą tego jak to się robi. Najczęstszym błędem jest brak złożonego podpisu.

Wielu podatników będzie także oczekiwać zwrotu z podatku – im szybciej złożymy PIT-a tym szybciej dostaniemy przelew z urzędu skarbowego. Średni czas oczekiwania na zwrot podatku to ok. 45 dni.

W tym roku Ministerstwo Finansów uruchomiło nową usługę na portalu podatkowym – Twój e-PIT. Urząd skarbowy automatycznie przygotuje i udostępni roczne zeznanie podatkowe na podstawie danych które posiada. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Jeśli jednak nie potrafisz sobie poradzić z rozwiązaniem przygotowanym przez resort finansów, a masz w ręku swój PIT-11, który dostałeś od pracodawcy, to weź smartfona do ręki, ściągnij aplikację PIT APP i za minutę będziesz miał obowiązki podatkowe z głowy.

Jak to działa?

Co trzeba zrobić, aby rozliczyć PIT-11 za pomocą aplikacji?

  1. Wybierz sposób rozliczenia
  2. Zrób zdjęcie dokumentowi PIT-11
  3. Potwierdź sfotografowane dane
  4. Wybierz odpowiednie dla Ciebie ulgi
  5. Pobierz potwierdzenie rozliczenia UPO

Użytkownik nie musi posiadać fachowej wiedzy podatkowej. Aplikacja została stworzona o rozwiązania udostępnione przez Ministerstwo Finansów. Ponadto program jest bezpłatny.