W Polsce, po raz pierwszy w tej części świata, ruch mobilny w Internecie wyprzedził komputery stacjonarne. Pod tym względem nasz kraj to prawdziwa zielona wyspa na mapie Europy. Zdaniem ekspertów, fenomen popularności urządzeń mobilnych w Polsce wynika z ceny dostępu do Internetu. Nigdzie indziej w Europie transfer nie jest tak tani jak w naszym kraju (np. 2 zł za 1 GB w ofercie prepaid).

W Europie, Ameryce Płn. i Płd wciąż dominuje desktop, ale StatCounter wskazuje, że to już tylko kwestia czasu. W Polsce już 52% Internautów częściej korzysta z sieci za pomocą smartfonów lub tabletów. Wiele wskazuje, że jest to przykład „żabiego skoku”. Taki sam jak popularność kart zbliżeniowych i ominięcie ery czeków w bankowości. 

internetu-usage-woldwide

To ważna wiadomość dla biznesu i rynku e-commerce

Nie ma wątpliwości, że świat idzie w kierunku rozwiązań mobile. Jeszcze w 2010 roku tylko 10% Internautów częściej używało smartfonów niż tradycyjnych komputerów. W tym okresie, wiele osób, szczególnie zarządzających rynkiem e-commerce wciąż uważało, że aplikacje mobilne lub responsywne strony internetowe to niepotrzebna fanaberia.

Z danych StatCounter wynika, że ogólnie ruch mobilny na świecie wyprzedził komputery stacjonarne. Obecnie ok. 52% użytkowników do przeglądania sieci częściej używa tabletu bądź smartfona niż tradycyjnego komputera stacjonarnego lub laptopa. Za wynik w dużej mierze odpowiedzialni są użytkownicy z Chin i Indii (blisko 2,5 mld mieszkańców, ponad 1,5 mld użytkowników Internetu). W Indiach już 75% Internautów korzysta głównie z urządzeń mobilnych.

Liczba użytkowników Internetu rośnie, rynek nasyca się

Internauci z natury wybierają rozwiązania, które są najwygodniejsze. Do przeglądania stron i wysyłania paru mejli dziennie smartfon jest idealnym narzędziem. To samo dotyczy sieci społecznościowych. Tak jak messenger i whatsapp wygrywa z sms-ami, tak niebawem komputery stacjonarne i laptopy niedługo będą używane tylko do poważniejszych zadań (i gier). Co to oznacza dla rynku? Strach pomyśleć.

/ŁP