58 mln zł to kapitał, jaki Movens VC zainwestuje w polskie firmy technologiczne będące na wczesnym etapie rozwoju i mające potencjał do rozszerzenia swojej działalności na skalę globalną. Twórcami Movens VC są dwaj eksprzedsiębiorcy: Artur Banach i Michał Olszewski (wcześniej odpowiedzialny za rozwój fintechu SkyCash).

Startuje Movens VC, fundusz wspierający startupy

Fundusz skupia się na firmach mających swoje korzenie w Polsce, oferując finansowanie od 1 mln do 4 mln zł. Movens VC interesuje się przede wszystkim branżami fintech, martech, wsparcia dla e-commerce, logistyki, medtech, industry 4.0 i deeptech oraz sport&wellness, nie zamykając się jednak także na inne sektory. Preferowane modele biznesowe to marketplace i SaaS.

Movens VC zamierza wspierać polskie firmy technologiczne z międzynarodowym potencjałem, znajdujące się na relatywnie wczesnej fazie rozwoju, angażując się w spółki na etapach europejskiej rundy pre-seed, seed i rundy A. Potencjał ten jest filarem strategii inwestycyjnej Movens. Jak podkreślają zarządzający funduszem, to dla nich kluczowy aspekt: plan zakłada, aby co najmniej 70 proc. spółek w portfelu funduszu, w kolejnej rundzie pozyskało wśród inwestorów renomowany zachodni fundusz VC.

Movens VC kładzie również duży nacisk na wspieranie rozwoju founderów startupów. Już wkrótce uruchomiona zostanie Movens Academy – przedsięwzięcie adresowane do founderów na całych świecie, którzy pozyskali co najmniej pierwszą rundę finansowania. W jego ramach, twórcy startupów będą mogli m.in. wziąć udział w darmowych webinarach prowadzonych przez doświadczonych inwestorów i ekspertów funduszu.