Tym samym EBC chce zerwać z dominacją pozaeuropejskich gigantów – takich jak PayPal, Google, Amazon, Alibaba, czy Tencent. System będzie dostępny zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Na razie do TIPS dołączyło 8 banków, w tym jeden gigant – hiszpański BBVA. O sprawie pisze Reuters.

Ekspresowe przelewy w euro. KIR chce dołączyć do TIPS

Po raz pierwszy o TIPS pisaliśmy już w czerwcu 2017 roku. Wtedy Europejski Bank Centralny zapewniał, że system pojawi się w listopadzie 2018 i słowa dotrzymał. Do TIPS zamierza przystąpić także polska Krajowa Izba Rozliczeniowa, która od zeszłego roku prowadzi prace nad nowym rozwiązaniem o nazwie Euro Express Elixir. Tym samym KIR ma udostępnić bankom działającym na polskim rynku realizację przelewów natychmiastowych w euro.

Do tej pory realizacja przelewu międzynarodowego na terenie Unii Europejskiej (z wykorzystaniem bankowych systemów) trwała jeden dzień roboczy. To zdecydowanie za długo, dlatego klienci zwracali się do innych dostawców. TIPS ma rozwiązać ten problem.

Nowy system rozliczeniowy jest częścią TARGET2 – między-europejskiego systemu rozliczeń w czasie rzeczywistym. Dzięki TIPS przelewy między bankami w całej Europie mają się odbywać w czasie rzeczywistym – przez całą dobę, 365 dni w roku. Na początek przelewy mają być realizowane tylko w euro, ale Europejski Bank Centralny nie wyklucza obsługi transakcji w innych walutach.

Cena jednego przelewu to 0,002 euro – taka opłata zostanie utrzymana przynajmniej do listopada 2020 roku. TIPS jest dostępny tylko dla dostawców posiadających konto w banku centralnym podłączonym do sieci TARGET 2 w strefie euro. Oznacza to, że ​​jest on skutecznie ograniczony do banków z Unii Europejskiej. Platforma została opracowana przez Banca d’Italia – we współpracy z bankami centralnymi Niemiec, Francji i Hiszpanii.