Rozwiązanie będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie, a także pierwszym w Polsce wdrożeniem systemu rozliczeń korzystającego z modelu Mass Transit Transaction (MTT). Podobne systemy działają między innymi w Londynie, Nowym Jorku, czy Singapurze. Pierwsze autobusy z nowoczesnymi kasownikami wyjadą na ulice w styczniu 2020 roku, a już na wiosnę przyszłego roku w takie urządzenia mają zostać wyposażone wszystkie pojazdy.

Rzeszów to pierwsze miasto w Polsce, które skorzysta z MTT, ale inne ośrodki także wdrażają nowoczesne systemy biletowe. Jako przykłady można podać Wrocław, Gdańsk, czy Bydgoszcz, które wprowadziły u siebie Open Payment System od Mennicy Polskiej. Dzięki temu bilety mogą być zapisywane na karcie płatniczej.

W autobusach ZTM Rzeszów papierowe bilety nie będą już potrzebne

Począwszy od stycznia 2020, nowe kasowniki będą pojawiać się w kolejnych autobusach ZTM i MPK w Rzeszowie. Podobnie jak te używane dotychczas, umożliwią korzystanie z tradycyjnych biletów oraz Rzeszowskiej Karty Miejskiej. Nowością będzie możliwość opłacania przejazdu za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych lub innych urządzeń z funkcją płatności zbliżeniowych, takich jak smartfon, opaska, czy smartwatch. Pasażerowie zyskają także możliwość płacenia za przejazd według inteligentnej taryfy, elastycznie dostosowującej się do przejechanej trasy lub czasu podróży.

Po wejściu do autobusu wystarczy podejść do kasownika i zbliżyć kartę płatniczą lub RKM do kasownika, który automatycznie rozpozna jej rodzaj. Informacja o opłaceniu przejazdu jest zapisywana w systemie biletowym ZTM Rzeszów. W razie kontroli biletów posłuży ona do potwierdzenia, że pasażer posługujący się kartą, opłacił bilet uprawniający do przejazdu. Rozwiązanie umożliwia korzystanie z ulg na przejazdy, które działają tak, jak przy dotychczasowej obsłudze karty RKM.

Nowoczesne kasowniki dostarcza firma R&G z Mielca. Za uruchomienie i integrację systemów odpowiadają specjalistyczne firmy Solveo oraz Bee-Tech, a bezpieczeństwo płatności i obsługę transakcji gwarantuje eService. Partnerem wdrożenia jest Visa, która współpracuje z wieloma miastami w Polsce i za granicą, wspierając wdrażanie płatności zbliżeniowych w rozwiązaniach dla transportu miejskiego – czytamy w komunikacie.