To na razie najwyższy poziom, jaki udało się osiągnąć BTC. Niemal wszyscy eksperci zastanawiają się, kiedy ta bańka wreszcie pęknie, ale na razie się na to nie zanosi. Hard fork BTC wcale mu nie zaszkodził, a można wręcz stwierdzić, że przyczynił się do dalszych wzrostów tej wirtualnej waluty.

Dlaczego kurs bitcoina rośnie? Odpowiedź zasadniczo jest prosta – kilka tygodni temu doszło do poważnych zmian w protokole BTC (wspomniany hard fork). Obawa przed nimi wpłynęła negatywnie na kurs, który w lipcu spadł poniżej 2 tys. dolarów (dodatkowo na deprecjację wpłynęło zamknięcie pozycji przez jednego z dużych graczy oraz likwidacji sporej platformy handlu BTC). Niemniej, ostatecznie BTC przeszedł zmiany bez szwanku i dzisiaj widzimy niespotykane wzrosty.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzrosty jest… niesamowita wręcz reklama w mediach. Ciężko jest przejść obojętnie obok tytułów „na tej wirtualnej walucie zarobił miliony”, itd. Szaleństwo BTC jest szczególnie widoczne w amerykańskim mediach biznesowych. Fitz Tepper z Techcrunch napisał wprost, że co 5 minut na CNBC wypowiada się analityk rynku BTC, który zachęca do inwestycji w tę wirtualną walutę. Dziennikarz nie przebiera w słowach.

Czytaj także:Estonia wypuści własną kryptowalutę?

BTC to najpopularniejsza waluta świata

Market Cap obecnie wynosi około 68 mld dolarów! Można jednak odnieść wrażenie, że szaleństwo BTC w długim okresie może mieć negatywne konsekwencje dla kryptowalut. Nie będzie to długa analiza – nietrudno o naiwnych inwestorów, którzy za oszczędności życia kupują wirtualne waluty. Gdy kurs spadnie poniżej ceny zakupu to zostanie podniesione larum i oskarżenia o oszustwo – wszak jest to rynek nieregulowany. KNF i NBP na początku lipca ostrzegło przed inwestycjami w krytpowaluty m.in. po to, by w przyszłości nikt nie zarzucił tym instytucjom, że tego nie zrobiły.

Sieć akceptacji BTC na świecie rośnie. Krytpowalutą zapłacisz m.in. na Pyszne.pl. BTC dostępne jest też w aplikacji Revolut. W Austrii bitcoina można kupić na poczcie. Rollercaster BTC to całkiem przyjemna rozrywka dla analityka. Obawia się jednak, że w przyszłości poskutkuje silnymi problemami żołądkowymi wielu inwestorów. Prawdopodobny krach może poskutkować interwencją nadzorcy. W tym scenariuszu konsekwencje dla BTC są oczywiste.