Dane Google for Startups wskazują, jak szybko rozwija się scena startupowa w Polsce. Na koniec 2020 roku w naszym kraju działało 4,7 tys. startupów, a ich liczba w ciągu ostatnich 5 lat wzrosłą dwukrotnie. Jednocześnie znakomita większość założycieli tego typu podmiotów jest przekonana, że ich firma wypłynie na międzynarodowe wody, a prawie 40 proc. ma nadzieję, że ich startup osiągnie status jednorożca.

Miejsca dla startupów w Warszawie

Santander Bank Polska chce wspierać startupy w osiągnięciu tego celu tworząc przyjazną i sprzyjającą rozwojowi platformę wymiany doświadczeń i know-how, dlatego dołącza do inicjatywy Startup Guide i wraz z pozostałymi partnerami projektu zachęca do wspólnego tworzenia „startupowego przewodnika” dla przedsiębiorców.

Startup Guide Warsaw będzie pełen informacji na temat sceny startupowej miasta, w tym również istotnych wskazówek dotyczących rozpoczęcia działalności gospodarczej i wywiadów z założycielami. Twórcy Startup Guide Warsaw zachęcają do zgłaszania startupów, założycieli, programów, przestrzeni coworkingowych, uniwersytetów i inwestorów, którzy pełnią istotne miejsce na scenie startupowej miasta, do uwzględnienia w przewodniku. Zgłoszenia zbierane są przez formularz online do 28 czerwca 2021 roku.

– Jesteśmy zachwyceni, że możemy rozszerzyć naszą serię przewodników dla przedsiębiorców o Warszawę, która ma kwitnący ekosystem startupów i imponującą scenę technologiczną – mówi Sissel Hansen, założycielka i dyrektorka generalna wydawnictwa Startup Guide.

– W Santander Bank Polska wierzmy, że innowacje biorą się z obsesji na punkcie klienta. Każdego dnia ulepszamy i digitalizujemy swoje procesy, tak aby zapewniać jeszcze wyższą jakość usług i produktów. Warszawa to jedno z miast, w którym nasz bank ma swoją centrale, oprócz tego to właśnie tutaj spotykamy się ze startupami w ramach programu akceleracyjnego i nie tylko. Cieszymy się, że możemy zostać partnerem projektu, który wspiera przedsiębiorców i pokazuje jak wiele możliwości mają młode firmy prowadząc swój biznes razem z nami – komentuje Dariusz Paczewski, Digital & Innovation Leader z Santander Bank Polska.

Ekosystem innowacji

– Jako Fundacja Venture Café Warsaw wierzymy w otwarte dzielenie się narzędziami i zasobami oraz tworzenie platformy z rozwiązaniami, które wyrównują i wzmacniają potencjał naszych partnerów społecznych i otoczenia. Od lipca 2020 roku koncentrujemy się na wzmacnianiu ekosystemu innowacji w Warszawie. Postawiliśmy pierwszy krok do stworzenia Dzielnicy Innowacji tworząc inkluzywną platformę współpracy w Kampusie Innowacji CIC. W tym roku uruchamiamy program Innovation Visitors Bureau w Warszawie. Startup Guide to nasz wymarzony partner – bardzo doświadczony ekspert zewnętrzny, specjalizujący się w wyszukiwaniu i publikowaniu obiektywnych informacji o ekosystemie startupowym w mieście- dodaje Aureliusz Górski, współzałożyciel CIC Poland i dyrektor wykonawczy Venture Café Warsaw.

– Kiedy zobaczyliśmy teren dawnej fabryki wódek na historycznej Pradze, wiedzieliśmy, że to idealna lokalizacja dla naszego Google for Startups Campus. Jeśli szukasz najbardziej dynamicznego i ekscytującego miasta do rozwijania startupów w Europie, to właśnie Warszawa jest miejscem, w którym powinieneś być. Startup Guide Warsaw pomoże Ci poruszać się po tutejszej społeczności – komentuje Michał Kramarz, szef Google for Startups w Europie Środkowej.