Third Party Provider (TPP) to rodzaj podmiotów, które pojawią się na rynku po implementacji unijnej dyrektywy PSD2. Wcześniej podobne zezwolenie od KNF otrzymał mBank. Prawdopodobnie w kolejnych dniach pojawią się informacje o następnych licencjach dla banków działających w Polsce.

Santander Bank Polska może rozpocząć działalność jako TPP

– Zgoda na świadczenie usług jako TPP przybliża nas do zaoferowania naszym klientom otwartej bankowości, w ramach której dostarczymy im nowe narzędzia do codziennego bankowania oraz zarządzania finansami – powiedział Szymon Staśczak, koordynujący wdrożenie PSD2 od strony biznesowej w Santander Bank Polska.

Santander jako jeden z pierwszych udostępnił środowisko produkcyjne API, które pozwala na pobieranie w bezpieczny dla klientów sposób informacji o rachunkach płatniczych i kartach kredytowych, w tym historii transakcji, inicjalizacji transakcji płatniczej oraz informacji na temat wysokości dostępnych środków. Dostęp do danych rachunków płatniczych będzie wymagał udzielenia zgody przez klienta, którą będzie można cofnąć w dowolnym momencie.

Załóż konto jakie chcę w Santander banku

Obecnie Bank oczekuje na wpisanie zmian w Statucie do Krajowego Rejestru Sądowego, co pozwoli uruchomić platformę integrującą informacje dla klientów w bankowości internetowej. Dostęp do API PSD2 jest bezpłatny i nie wymaga interakcji z przedstawicielami banku, cały proces przebiega on-line – wyjaśnia Santander w komunikacie.

Pełna dokumentacja API, informacje o środowisku testowym oraz opis procesu podłączenia do API, zarówno w piaskownicy (sandbox) jak i na środowisku produkcyjnym, znajdują się pod adresem https://developer.santander.pl/#/sandbox