Dzięki Apple Pay i Google Pay można zrezygnować z noszenia portfela, bo za zakupy można zapłacić telefonem. Sberbank poszedł krok dalej. Klient, który zarejestruje się biometrycznie w banku, będzie mógł dokonywać płatności w wybranych sklepach sieci supermarketów spożywczych Azbuka Vkusa po prostu przykładając palec do terminala. Na razie taka możliwość testowana jest w 20 sklepach.

W pewnym sensie jest to zachęta dla klientów Sberbanku by rejestrowali swoje dane biometryczne w systemie bankowym. Ustawodawstwo rosyjskie wymusiło na tamtejszych bankach konieczność zbierania danych biometrycznych (głos i specjalne zdjęcie twarzy) w ramach ujednoliconego systemu biometrycznego (Unified Biometric System), który uruchomiono w lipcu 2018 roku.

Sberbank jest bardzo agresywny na tym polu. Dane biometryczne zaczął zbierać już parę miesięcy tematu. Pod koniec roku rosyjskie media informowały, że bankowi udało się przeprowadzić ok. miliona rejestracji biometrycznych, ale dokładna liczba nie jest znana.

58 tys. dolarów za wyposażenie oddziału banku

Celem jest zapewnienie Rosjanom możliwości weryfikacji tożsamości w systemie bankowym przez telefon i Internet, co ma zapewnić im dostęp do zdalnych usług bankowości.

Jak pokazuje Sberbank – system można wykorzystać do dokonywania płatności bez portfela i telefonu wedle idei – człowiek jest swoim własnym nośnikiem majątku. Oczywiście, pojawiają się także zastrzeżenia, że system będzie wykorzystywany w mniej szlachetny sposób.

Do 1 stycznia 2019 20% placówek bankowych miało umożliwić klientom zarejestrowanie biometryczne w systemie. Do czerwca bieżącego roku odsetek ten ma wynieść 60%.

Serwis biometricupdate.com podaje, że koszt wyposażenia jednego oddziału banku w odpowiedni sprzęt umożliwiający dokonanie rejestracji biometrycznej to co najmniej 58 tys. dolarów. Dla klientów rejestracja jest darmowa, ale banki za każdego zarejestrowanego w systemie płacą 200 rubli (ok. 3 dolarów). Rejestracji dokonuje się przy specjalnie do tego przygotowanym stoisku. Nie wygląda to na rocket science.

Sberbank to największy rosyjski bank, z którego bankowości mobilnej korzysta ponad 30 mln użytkowników. Bank ma 16 tys. i oddziałów i zatrudnia ponad 260 tys. pracowników. Dla porównania – zatrudnienie w polskim sektorze bankowym to ok. 162 tys. etatów.