Kwarantanna z podcastem w tle

Światowa pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na wzrost zainteresowania podcastami – zwłaszcza konkretnymi kategoriami słuchowisk. Badanie opublikowane w marcu tego roku przez Voxnest pokazuje ciekawą zależność – zainteresowanie konkretnymi kategoriami podcastów zależy w dużej mierze od tego, jak wygląda sytuacja związana z pandemią w danym kraju. We Włoszech zainteresowanie podcastami z kategorii “Duchowość i religia” wzrosło od początku roku o ponad 1500 proc., co było równoległe ze wzrostem ilości podcastów prowadzonych przez kościoły i organizacje religijne.

2 kwietnia firma Acast przeprowadziła analizę, która wskazuje na zainteresowanie różnymi kategoriami słuchowisk w zależności od statusu światowej pandemii i rozwoju sytuacji. W Europie o ponad 15 proc. wzrosło zainteresowanie podcastami z kategorii nauka i medycyna, natomiast tematyka finansowa odnotowała skok o 5,3 proc. w górę. Podcastami z kategorii technologii słucha o ponad  7 proc. internautów, co może sugerować, że w czasie kwarantanny ludzie poszukują alternatywnych źródeł dochodu bądź uczą się zarządzania finansami i radzenia sobie z kryzysem.

– Wzrost zainteresowania podcastami ma bezpośredni związek z pandemią i wynikającą niej kwarantanną. Podczas gdy pozamykane są kina, muzea, puby, a rząd zaleca pozostanie w domu, każdy z nas staje przed niełatwym wyzwaniem zapewnienia sobie rozrywek zastępczych – komentuje Michał Dąbrowski, dyrektor zarządzający portalu Fintek.pl i KLANG! Media.

Technologie bez tajemnic

Polska scena podcastowa obfituje w wiele słuchowisk poświęconych nowym technologiom. Na szczególną uwagę zasługuje duet “Skonfigurowanych” czyli Macieja Bucherta i Daniela Marcinkowskiego, proponując nam treści o tematyce technologicznej, w których “nie ma miejsca na plotki i niesprawdzone informacje”. Podobnie jak twórcy “YesWas”, którzy raz w tygodniu skutecznie rozprawiają się z plotkam ze świata technologii i opowiadają o nowych rozwiązaniach proponowanych przez światowych gigantów.

Na uwagę zasługuje także “Future 4.0” Krzysztofa Radzikowskiego, czyli ciekawe spojrzenie na przyszłość i kierunek rozwoju współczesnego człowieka w obliczu technologii XXI wieku. Wielu ciekawych rozmów i analiz dostarcza nam Wiiesław Kotecki, który w cotygodniowym słuchowisku “Człowiek, biznes, technologia” wraz z ekspertami rynku i klientami, rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące nowych technologii na przykładzie polskich projektów branżowych.

Dla fanów podcastów w luźnej formie polecamy zajrzeć do “Dwóch Po Dwóch Podcast”, którzy tematy technologiczne przeplatają z cyklem rozrywkowych słuchowisk “Nostalgią po jajach”. Podobną formę przyjął także duet “Bo Czemu Nie?”, który w dość nietypowy sposób łączy  tematykę technologii z lifestylem.

Zastanawiacie się, jak z pomocą technologii dedykowanych branży nieruchomości, stworzyć nowe produkty z korzyścią dla ludzi i biznesu? Tajniki branży przybliżają nam twórcy “Proptech Podcast Poland”, którzy dzielą się sprawdzonymi sposobami na sukces w nieruchomościach.

Podcasty Fintek - infografika

Jabłko z Doliny Krzemowej

Fani produktów marki Apple również znajdą coś dla siebie wśród branżowych podcastów technologicznych. W szczególności polecamy zajrzeć do “Kompotu” Marka Teleckiego i Remka Rychlewskiego, którzy – jak sami mówią – wyciskają w swych recenzjach “sok z jabłek”, czyli esencję świata Apple. “MacGadka” to natomiast cotygodniowe opinie i wrażenia Michała Masłowskiego i Miłosza Staszewskiego na wciąż pojawiające się nowości ze świata Apple.

Kryzys a biznes

Panująca pandemia to obecnie ogromne wyzwanie dla wielu przedsiębiorców, którzy zastanawiają się, jakie kroki podjąć, by uniknąć zwolnień pracowników bądź spadku dochodów. W tym celu warto sięgnąć po praktyczne wskazówki  twórców podcastu “Prawo Dla Biznesu”. Czas kwarantanny możemy również wykorzystać na podniesienie swoich kwalifikacji w zakresie sprzedaży online i zdalnego zarządzania zespołem – w tym pomogą nam twórcy słuchowiska “Mała Wielka Firma”. W przerwie warto posłuchać Marcina Kądziołka, który “W Drodze Do Pracy” przybliża nam skuteczne techniki zarządzania biznesem z psychologicznego i społecznego punktu widzenia. 

Do naszego zestawienia warto również dodać podcasty poświęcone tematyce stricte finansowej. W szczególności polecamy zapoznać się ze słuchowiskiem “Po ludzku o pieniądzach” Radosława Budnickiego i “Finanse Bardzo Osobiste” Marcina Iwucia.

W dobie światowej kwarantanny nie musimy ograniczać się jedynie do popularnych i dobrze nam znanych źródeł rozrywki i wiedzy. Jak widać, oferta podcastów rośnie w siłę, a treści dostarczane przez praktyków i ekspertów poszczególnych rynków nie odbiegają poziomem merytoryki od tych oferowanych w książkach czy vlogach znanych youtuberów. Warto zatem poświęcić chwilę i w dobie wszechobecnego szumu informacyjnego znaleźć kilka podcastowych perełek.

– Nie zapominajmy przy tym o podcastach o finansowych technologiach, czyli fintechu, które realizujemy na Fintek.pl. Szczególnie polecam naszą najnowszą serię InsurTalk poświęconą insurtechowi, czyli insurance technology – nowoczesnym technologiom w ubezpieczeniach. Wszystkie podcasty dostępne są na Spotify, YouTube, SoundCloud i Apple Podcasts – dodaje Łukasz Piechowiak, redaktor naczelny Fintek.pl.

Lista podcastów wymienionych w artykule: