Web Summit 2023 to konferencja, która w jednym miejscu zbiera przedstawicieli firm technologicznych, startupów, inwestorów, mediów, reprezentantów administracji państwowej i samorządowej. Przez kilka dni jest platformą wymiany myśli oraz budowy nowych relacji biznesowych.

W tegorocznej, bogato wypełnionej agendzie duża część debat i wystąpień dotyczyła oczywiście różnych zastosowań dla sztucznej inteligencji i wyzwań jakie przed nami stawia praca nad rozwojem tej technologii. Wiele paneli dyskusyjnych i prezentacji dotykało tego zagadnienia bezpośrednio, a zdecydowana większość odnosiła się do tematyki AI choć częściowo. Dużo miejsca poświęcono wpływowi AI na poszczególne branże, ciekawym implementacjom, ale również zagrożeniom i wyzwaniom regulacyjnym.

Wśród prelegentów Web Summit nie zabrakło weteranów świata technologii takich jak Jimmy Wales współzałożyciel Wikipedii, przedstawicieli przykuwających uwagę firm takich Meredith Whittaker prezeska Signal, Kuo Zhang prezes Alibaba.com, czy reprezentantów gigantów technologicznych jak Melanie Nakagawa Chief Sustainability Officer w Microsoft.

Silna polska reprezentacja pod flagą Łodzi

Na tegorocznej edycji Web Summit w Lizbonie silniej niż dotychczas była reprezentowana też Polska. W tym gronie wyróżniało się szczególnie stoisko Invest in Lodz (Central Poland), prezentujące prężnie działający w mieście hub technologiczny. W Łodzi funkcjonuje obecnie wielu dostawców zaawansowanych technologii zarówno dla banków, jak i innych instytucji finansowych  (ubezpieczycieli, firm leasingowych oraz fintechów). Dawna włókiennicza stolica Polski to także miejsce silnego rozwoju między innymi technologii płatności bezgotówkowych (karty płatnicze), Tap2Pay, Click2Pay, EMV, czy tokenizacji.

Na stoisku Invest in Lodz spotkać można było licznych partnerów miasta takich jak Uniwersytet Medyczny w Łodzi, który jest jedną z największych uczelni tego typu w kraju, mogącą się jednocześnie poszczycić mocnym zaawansowanie technologicznym i tworzeniem nowoczesnego szpitala bez papieru. Łodź wspierana była też przez przedstawicieli ABB – wiodącej globalnej firmy technologicznej, wzbogacając produkty elektryfikacji, robotyki, automatyki i systemów napędowych o rozwiązania cyfrowe.

W gronie partnerów miasta na Web Summit znaleźli się także przedstawiciele Future Company, która wspiera firmy w procesie transformacji cyfrowej, Softwareact specjalizującej się w industry 4.0, MakoLab zajmującej się digitalizacją procesów, GoodyLabs tworzącego one-stop shop dla rozwiązań cyfrowych, czy Incubly.

Miasto postanowiło pochwalić się także w Lizbonie pierwszą pilotażową edycją Programu Akceleracyjnego Startups Powered by Invest in Lodz. Bierze w nim udział 25 zespołów z Polski i z zagranicy reprezentujących startupy na poziomie gotowości technologicznej (TRL) 4+. Do II etapu Programu Akceleracyjnego,  zakwalifikowane zostaną projekty, które przedstawią wyniki realizacji celów mentoringowych oraz biznesowych, wyznaczonych i zrealizowanych w I Etapie Akceleracji (czerwiec-październik 2023).

Polish Night – polskie spotkanie na portugalskiej ziemi

Łódź dostrzegła również potrzebę integracji polskiego środowiska technologicznego na Web Summit i podjęła się organizacji Polish Night – wydarzenia grupującego przedstawicieli najważniejszych firm i instytucji odwiedzających w tym czasie Lizbonę. Uczestników tego spotkania oraz partnerów Łodzi powitali Dorota Wasilak dyrektor zarządzająca Cionet Polska oraz Adam Brzostowski dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Miasta Łódź. Gościem honorowym wydarzenia była natomiast Ambasador RP w Portugalii, Pani Joanna Pilecka, a cześć oficjalną swoim wystąpieniem uświetnił dr Maciej Kawecki.

Gości przyjęto na terenie poprzemysłowej przestrzeni lizbońskiej LX Factory, w ceglanym budynku restauracji 1300 Taberna. Dobór miejsca bez wątpienia budził w związku z tym skojarzenia z przemysłową przeszłością Łodzi i adaptacją na nowe cele w tym mieście obiektów historycznych, w których nie rzadko aktualnie wrze praca nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi.