Partner serwisu Visa dla biznesu

Składasz wniosek o 500+? Nie daj się oszukać

Fintek
Fintek
#Cyberbezpieczeństwo#govtech
Opublikowano: 2 lipca 2019, 10:00 Aktualizacja: 2 lipca 2019, 12:45

Już od 1 lipca rodzice mogą składać wnioski w programie „Rodzina 500 plus” na nowych zasadach. Świadczenie, niezależnie od dochodów rodziny, będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18. roku życia, czyli także na pierwsze dziecko. Dzięki zmianom ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln osób.

Składasz wniosek o 500+? Nie daj się oszukać

To prawie dwa razy więcej, niż do tej pory. Tak duża grupa może być łakomym kąskiem dla hakerów. Zainteresowanie świadczeniem jest tak duże, że wczoraj kilka banków musiało zmierzyć się z awarią – prawdopodobnie z powodu zbyt obciążonych serwerów.

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi stronami i nieuczciwymi praktykami, które najczęściej mają na celu wyłudzenie danych osobowych. Uważaj na strony, do których zostałeś odesłany – na przykład poprzez wyszukiwarkę internetową, portal społecznościowy lub tablicę ogłoszeń. To tam często podsuwane są strony, które będą chciały wyłudzić Twoje dane – ostrzega resort.

Jak złożyć wniosek o 500+?

Wniosek przez Internet to najszybszy i najprostszy sposób zawnioskowania o świadczenie. Rodzice, którzy chcą załatwić tę sprawę online mają trzy możliwości. Pierwsza to prowadzony przez Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej portal Empatia. Druga – wysłanie wniosku przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), trzecia – skorzystanie z bankowości elektronicznej. Wybierając pierwszą i drugą możliwości, czyli wysłanie wniosku za pośrednictwem portalu Empatia lub PUE ZUS warto zacząć od założenia Profilu Zaufanego.

Pamiętajmy, że złożenie wniosku w programie Rodzina 500+ jest bezpłatne. Nie korzystajmy więc z usług odpłatnie oferujących pomoc. Bądźmy wyczuleni na prośby o przelew weryfikujący tożsamość – wykonując taką operację przez serwis transakcyjny uważnie sprawdzajmy autoryzowane płatności.

Wypełniając wniosek należy zwrócić uwagę na to z jakich stron korzystamy. Wybierajmy tylko zaufane witryny – serwis transakcyjny banku, oficjalną stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, serwis Emp@tia, czy rządową stronę GOV.pl. Warto sprawdzić dokładny adres serwisu. Oszuści często tworzą kopie popularnych witryn. Ich nazwy są bardzo podobne i mogą różnić się nieznacznie od tych prawdziwych. W adresie strony może zostać dodany dodatkowy znak, litera lub cyfra.

 

 


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

skladasz-wniosek-o-500-nie-daj-sie-oszukac