To prawie dwa razy więcej, niż do tej pory. Tak duża grupa może być łakomym kąskiem dla hakerów. Zainteresowanie świadczeniem jest tak duże, że wczoraj kilka banków musiało zmierzyć się z awarią – prawdopodobnie z powodu zbyt obciążonych serwerów.

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi stronami i nieuczciwymi praktykami, które najczęściej mają na celu wyłudzenie danych osobowych. Uważaj na strony, do których zostałeś odesłany – na przykład poprzez wyszukiwarkę internetową, portal społecznościowy lub tablicę ogłoszeń. To tam często podsuwane są strony, które będą chciały wyłudzić Twoje dane – ostrzega resort.

Jak złożyć wniosek o 500+?

Wniosek przez Internet to najszybszy i najprostszy sposób zawnioskowania o świadczenie. Rodzice, którzy chcą załatwić tę sprawę online mają trzy możliwości. Pierwsza to prowadzony przez Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej portal Empatia. Druga – wysłanie wniosku przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), trzecia – skorzystanie z bankowości elektronicznej. Wybierając pierwszą i drugą możliwości, czyli wysłanie wniosku za pośrednictwem portalu Empatia lub PUE ZUS warto zacząć od założenia Profilu Zaufanego.

Pamiętajmy, że złożenie wniosku w programie Rodzina 500+ jest bezpłatne. Nie korzystajmy więc z usług odpłatnie oferujących pomoc. Bądźmy wyczuleni na prośby o przelew weryfikujący tożsamość – wykonując taką operację przez serwis transakcyjny uważnie sprawdzajmy autoryzowane płatności.

Wypełniając wniosek należy zwrócić uwagę na to z jakich stron korzystamy. Wybierajmy tylko zaufane witryny – serwis transakcyjny banku, oficjalną stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, serwis Emp@tia, czy rządową stronę GOV.pl. Warto sprawdzić dokładny adres serwisu. Oszuści często tworzą kopie popularnych witryn. Ich nazwy są bardzo podobne i mogą różnić się nieznacznie od tych prawdziwych. W adresie strony może zostać dodany dodatkowy znak, litera lub cyfra.