Do tej pory jedyny testowy sklep mieści się w Seattle – został otwarty w styczniu bieżącego roku. Teraz o planach firmy Jeffa Bezosa pisze The Seattle Times.

Amazon słynie z innowacyjnych przedsięwzięć. Kilka tygodni temu informowaliśmy o kolejnym etapie rozwoju Amazon Key, dzięki któremu kurierzy mogą dostarczyć przesyłkę prosto do domu, albo bagażnika w samochodzie klienta – nawet jeżeli odbiorca przebywa w pracy, bądź na urlopie.

Amazon Go w Chicago i San Francisco. A co z Polską?

The Seattle Times informuje, że Amazon wystawił ogłoszenia, w których poszukuje  kierowników do dwóch sklepów Amazon Go, właśnie w Chicago i w San Francisco. Potem przedstawiciele firmy sami potwierdzili, że faktycznie planują utworzenie nowych placówek, ale na razie bez konkretnego zakresu czasowego.

Już w styczniu Amazon zapowiadał, że sklepy bez kas trafią do kolejnych miast, ale do tej pory nie zdradzono więcej szczegółów. Pojawiały się przesłanki, że mogą to być właśnie dwa wskazane miasta – zarówno w Chicago, jak i San Francisco Amazon przygotowywał się do budowy nowych sklepów.

Jak działa Amazon Go? Przy wejściu trzeba uruchomić aplikację Amazona, która generuje kod QR potrzebny do otwarcia bramki do wnętrza sklepu. Następnie dzięki sieci czujników i kamer system wykrywa co klient zabiera z półek, a co odkłada. Po opuszczeniu sklepu płatność ściągana jest automatycznie – za pomocą aplikacji mobilnej. Więcej na temat tego rozwiązania można przeczytać tutaj – Amazon Go już otwarty. Jak działa sklep bez kas?.

Na razie nie wiadomo jak szybko takie placówki będą pojawiały się w kolejnych miastach USA. Trzeba pamiętać jak skomplikowane jest to przedsięwzięcie – wraz ze sklepem trzeba przygotować całą sieć inteligentnych czujników i kamer, co generuje spore koszty.

W Polsce pewnie prędko nie doczekamy się pojawienia nowinek Amazona, ale pewną namiastką mogą być aplikacje sieci działających w Polsce – na przykład Carrefoura „Scan&Go„, czy Piotra i Pawła „Skanuj i kupuj”. Co prawda te rozwiązania nie likwidują całkowicie kas, ale pomagają w ograniczeniu czasu spędzanego w kolejce i wielokrotnego wypakowywania zakupów. W warszawskiej Promenadzie Carrefour otworzył też testowy sklep Carrefour Pro. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Carrefour PRO – rewolucja w zakupach.