Ministerstwo Rozwoju dementuje fake newsy o rzekomym zamknięciu sklepów wielkopowierzchniowych. – Nie ma mowy o zamykaniu żadnych placówek handlowych – zapewnia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Oficjalny komunikat dostępny jest na stronie ministerstwa rozwoju. Największe sklepy w Polsce umieściły na swoich stronach internetowych informacje o tym, że będą otwarte w normalnych godzinach.

Fake newsy o rzekomym zamknięciu sklepów niestety nasiliły się w social mediach, były też wysyłane w ramach „łańcuszków wiadomości”. Mogły one wywołać niebezpieczną panikę, dlatego ich szybkie oficjalne zdementowanie było pożądane.

Biedronka Informacja na stronie Biedronki.

Lidl Informacja na stronie Lidla.

Nie ma zagrożenia dla systemu płatniczego

Z kolei podczas popołudniowej konferencji Prezydenta RP, NBP, KNF-u, ZBP dotyczącej przede wszystkim prac na ułatwieniami dla kredytobiorców, którzy z powodu kornawirusa mogą mieć problemy z płynnością, Minister Finansów Tadeusz Kościński zapewnił krótko i konkretnie, że system płatniczy nie jest zagrożony, a branża jest przygotowana do pracy zdalnej.

Potwierdzają do wywiady, które w ostatnich dniach przeprowadziliśmy z przedstawicielami rynku. Uwaga: każdego dnia może dojść do awarii bankowej lub płatniczej – w ciągu roku zdarza się ich około 50. Dojdzie do nich także w czasie koronawirusa, ale na ten moment nie ma powodów do obaw, że będą one bardziej uciążliwe niż zwykle. Liczymy na to, że wydziały komunikacji w bankach, w tym szczególnym okresie, będą o ewentualnych problemach informować bardzo transparentnie.

Płać bezstykowo

W ostatnim czasie prawdopodobnie odnotujemy wzmożone wypłaty z bankomatów. Gotówki nie zabraknie, z resztą wszyscy eksperci rekomendują dokonywanie płatności bezstykowych. W całej Polsce jest 22 tys. bankomatów. Jeden bankomat realizuje przeciętnie 78 transakcji dziennie. Średnia wartość pojedynczej transakcji to 558 zł. W sytuacjach kryzysowych, gdy ludzie wyciągają wielokrotnie więcej pieniędzy niż wynosi przeciętna transakcja, może zdarzyć się, że w bankomacie zabraknie gotówki. Nie ma powodu do niepokoju, gdy to nastąpi.

Nie ma też powodu do zdenerwowania, gdy bankomat wprowadzi ograniczenie w maksymalnej kwocie wypłaty np. 1 tys. zł. Pamiętaj o tym że wielu ludzi nie korzysta z płatności smartfonem czy wearables, a gotówka jest im potrzebna do codziennych zakupów czy płatności (szczególnie dotyczy do osób starszych) – warto to uwzględnić zanim „wyzeruje się” bankomat. Przy większych kwotach – lepiej udać się do oddziału.

W Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Najświeższe informacje na ten temat przeczytasz na stronie Ministerstwa Zdrowia.

/ŁP