Niemal ¾ sklepów internetowych w 2018 roku odnotowało wzrost przychodów. Dla blisko połowy wzrost ten mieścił się w przedziale od 10% do 30% – tak wynika z raportu o e-handlu w 2019 roku „Multiwyzwania” przygotowanego przez firmę Shoper.

Ostatni rok był bardzo dynamiczny w zakresie zmian mających wpływ na sektor e-handlu. Od wejścia w życie RODO po zakaz handlu w niedzielę. Eksperci Shopera zwracają także uwagę na duże znaczenie wprowadzenia Allegro Smart oraz debiutu w Internecie niektórych znanych marek o zasięgu globalnym.

– Jednakże żadne z tych zdarzeń nie wywróciło internetowego handlu do góry nogami. Branża wyraźnie okrzepła i rośnie, mocno inwestując w siebie – stwierdził Łukasz Kozłowski, Client Growth Expert Shopera.

Przychody w e-handlu rosną szybciej niż PKB

Polski e-handel rośnie w siłę, ale jest jeszcze spory obszar do rozwoju. Dawniej sprzedaż internetowa często była działalnością dodatkową. Dzisiaj w coraz większym stopniu internet staje się podstawowym kanałem sprzedaży.

Sklep internetowy można prowadzić praktycznie z dowolnego miejsca w Polsce, ale z analiz Shopera wynika, że blisko połowa z nich ma swoją siedzibę w trzech województwach – mazowieckim, małopolskim i śląskim. Najwięcej sklepy sprzedaje artykuły z kategorii „Dom i Ogród” (22,7 proc.), „Ubrania” (17,6 proc.) oraz „Zdrowie i uroda” (22,7 proc.).

Większość sklepów sprzedaje z zyskiem. Prawie ¾ sprzedawców odnotowało wzrost przychodów. Ponad 10% deklaruje, że wzrosły one o ponad 50%. Za zwiększeniem przychodów stoi dobra koniunktura. Można śmiało napisać, że to był rok e-commerce, ale warto zwrócić uwagę, że wzrosty były silniejsze niż wskazywałaby na to dynamika PKB (5 proc. w 2018 roku). Oznacza to, że coraz więcej Polaków po prostu robi zakupy w sieci.

Ścieżka rozwoju biznesu jest oczywista. Od samodzielnego prowadzenia firmy w początkowym okresie działania aż do zatrudniania pracowników po kilku latach działalności. Wśród sklepów z kilkuletnim stażem aż 76 proc. działa ze wspólnikiem lub zatrudnia pracowników.

Królem jest Facebook, a księciem Instagram

E-sklepy są coraz doskonalsze. Strona internetowa musi się ładować szybko, w mniej niż 3 sekundy. Jeśli wynik jest powyżej 6 sekund, to wskaźnik porzuceń rośnie, co zmniejsza konwersję sprzedaży. Właściciele sklepów internetowych mają tego świadomość, dlatego inwestują we własny biznes. Cieszą działania, które poprawiają bezpieczeństwo – w ostatnim roku na zakup certyfikatu SSL zdecydowało się 36 proc. sklepów. Ponad 40 proc. poprawiło szatę graficzną, a blisko 30 proc. inwestuje w lepsze pozycjonowanie oraz dodaje nowe metody płatności.

W istocie jednak ponad 70 proc. sklepów internetowych sprzedaje poza swoją witryną. 57 proc. wybiera Allegro. Jeśli zaś chodzi o promocję w social media, to 82% sklepów kieruje działania na Facebooku, a 42 proc. na Instagramie. Z raportu wynika także, że Adwordsy są popularniejsze niż pozycjonowanie. Tę formę reklamy wybiera odpowiednio 41 proc. i 36 proc. e-sklepów.

Foto: Pixabay

Drożdże to grzyby jednokomórkowe. Z uwagi na to, że na zdjęciu wyglądałyby fatalnie, zastąpiliśmy je innymi. 

/LP