G Plus to robot dostawczy (zdjęcie poniżej), który przypomina wózek widłowy z doczepioną skrytką na przesyłki. Obecnie przechodzi testy w kwaterze Alibaby, w chińskim mieście Hangzhou. G Plus może przewozić paczki różnej wielkości i jest w stanie pokonywać naprawdę duże odległości.

Robot dostawczy i prywatna skrytka na paczki

G Plus robot dostawczy Alibaba Group. Źródło: Alibaba

Ładowność robota zmienia się w zależności od wielkości paczek, jakie musi dostarczyć. Twórcy zapewniają, że jest on w stanie dostarczać także świeże jedzenie. G Plus wyposażony jest w system nawigacji oparty o LIDAR – w momencie, w którym zauważy, że w jego pobliżu znajduje się więcej ludzi niż samochodów, automatycznie zredukuje swoją prędkość do 10 kilometrów na godzinę. Maksymalna prędkość G Plus to 15 km/h. Po dotarciu do celu robot zatrzymuje się i czeka na klienta. Klient podchodzi, wpisuje kod PIN i odbiera przesyłkę. Firma Jacka Ma spodziewa się, że G Plus trafi do masowej produkcji pod koniec 2018 roku.

Prawdziwym hitem jest jednak skrytka/mikrofalówka/zamrażarka o nazwie Cainiao (zdjęcie główne). Jak to działa? Klient montuje skrytkę tuż przed drzwiami do swojego mieszkania, a otworzyć może ją on sam, lub upoważniony kurier. System korzysta z technologii rozpoznawania twarzy. O sprawie pisze serwis The Verge.

Użytkownik może także kontrolować temperaturę w skrytce z poziomu aplikacji mobilnej. Dzięki temu jest w stanie utrzymywać jedzenie w cieple lub zimnie – można sobie podgrzać zamówioną ze sklepu pizze lub nie dopuścić do rozmrożenia się lodów.

Na razie to tylko rozwiązanie testowe i nie wiadomo, kiedy Alibaba może je udostępnić swoim klientom. Tego typu prywatne urządzenie paczkowe wydaje się być bardzo dobrym pomysłem – nawet bez dodatkowych udogodnień w postaci kontroli temperatury. Podobne rozwiązania, choć w bardziej tradycyjnej formule, są wdrażane również w Polsce. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Pierwsze wdrożenie paczkomatów od Poczty Polskiej.

Konkurencyjne rozwiązania stosuje Amazon, który pozwala na dostarczanie towarów prosto do lodówki klienta, nawet gdy nie ma go w domu. Użytkownik ma też opcję odbioru przesyłki w bagażniku swojego samochodu. Więcej o rozwiązaniu Amazon Key można przeczytać tutaj – Kurierzy Amazona dostarczą przesyłki prosto do bagażnika.