Partner serwisu Visa dla biznesu

SkyCash doczekał się w końcu licencji KNF

Łukasz Piechowiak
Łukasz Piechowiak
#KNF
Opublikowano: 13 czerwca 2017, 21:44 Aktualizacja: 20 lutego 2019, 19:55

13 czerwca 2017 roku to ważna data dla polskich Fintechów. Jeden z pionierów na rynku, czyli SkyCash w końcu uzyskał zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie usług w charakterze krajowej instytucji płatniczej. SkyCash, które działa w Polsce od 2009 roku, rozpoczęło proces ubiegania się o licencję ponad 4 lata temu. 

Przez SkyCash doładujesz konto PS+ i Xbox Live

Aplikacja mobilna SkyCash umożliwia zakup biletów komunikacji miejskiej w 70 miastach, a także opłacenie parkometrów w 50 miastach w Polsce. Ponadto zakup biletów kolejowych, doładowania telefonów na kartę oraz zakup biletów do kina. Ze SkyCash korzysta już ponad 1,5 mln Użytkowników, którzy wykonują ponad 1,5 miliona transakcji miesięcznie. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie i gwarantuje bezpieczeństwo na poziomie bankowości elektronicznej.

Komisja jednogłośnie wydała zezwolenie. Zakres świadczonych usług płatniczych przez SkyCash Poland S.A obejmie:

 • przyjmowanie wpłat gotówki i dokonywanie wypłat gotówki z rachunku płatniczego oraz prowadzenie wszelkich działań niezbędnych do prowadzenia rachunku;
 • wykonywanie transakcji płatniczych, w tym transferu środków pieniężnych na rachunek płatniczy u dostawcy użytkownika lub u innego dostawcy:
  – przez wykonywanie usług polecenia zapłaty, w tym jednorazowych poleceń zapłaty,
  – przy użyciu karty płatniczej lub podobnego instrumentu płatniczego,
  – przez wykonywanie usług polecenia przelewu, w tym stałych zleceń,
 • wykonywanie transakcji płatniczych wymienionych w art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o usługach płatniczych, w ciężar środków pieniężnych udostępnionych użytkownikowi z tytułu kredytu, o którym mowa w art. 74 ust. 3 u.u.p.
 • wydawanie instrumentów płatniczych;
 • umożliwianie wykonania transakcji płatniczych, zainicjowanych przez akceptanta lub za jego pośrednictwem, instrumentem płatniczym płatnika, w szczególności na obsłudze autoryzacji, przesyłaniu do wydawcy karty płatniczej lub systemów płatności zleceń płatniczych płatnika lub akceptanta, mających na celu przekazanie akceptantowi należnych mu środków, z wyłączeniem czynności polegających na jej rozliczaniu i rozrachunku w ramach systemu płatności w rozumieniu ustawy o ostateczności rozrachunku (acquiring);
 • świadczenie usługi przekazu pieniężnego.

Czytaj także: SkyCash odnotował 1,5 mln transakcji miesięcznie

Uzyskanie licencji krajowej instytucji płatniczej otwiera przed SkyCash nowe możliwości. Długie oczekiwanie na zezwolenie od KNF-u najprawdopodobniej było wynikiem niezadowalających wyników finansowych. Decyzja KNF o wydaniu zezwolenia zbiega się z implementacją PSD II, która ma zakończyć się za pół roku.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

skycash-doczekal-sie-koncu-zezwolenia-swiadczenie-uslug-platniczych