Partner serwisu Visa dla biznesu

Ślązak uczy komputery myśleć samodzielnie, by ratowały życie

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 16 listopada 2017, 10:01 Aktualizacja: 24 lutego 2019, 19:30

W dniu 12 października 2017 r. na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, Rada Nagrody im. Witolda Lipskiego dla młodych naukowców w zakresie informatyki ogłosiła, że tegorocznym laureatem Nagrody został dr inż. Jakub Nalepa, pracownik naukowy Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz specjalista ds. uczenia maszynowego w Future Processing.

Ślązak uczy komputery myśleć samodzielnie, by ratowały życie

Jego kariera jest doskonałym przykładem współpracy nauki z przemysłem – opracowane przez niego rozwiązania algorytmiczne z powodzeniem wdrażane są w projektach badawczo-rozwojowych dotyczących obrazowania medycznego.

Czytaj także: Bitcoin to fatamorgana wartości

Sztuczna inteligencja ma ratować życie

dr Jakub Nalepa
W Future Processing dr Nalepa zajmuje się między innymi metodami uczenia głębokich sieci neuronowych w celu analizy obrazów magnetycznego rezonansu jądrowego oraz tomografii komputerowej. Badania te prowadzone są na potrzeby dwóch projektów badawczo-rozwojowych.

Czytaj także: Lekarze rezydenci protestują. Czy nowe technologie mogą pomóc służbie zdrowia?

Pierwszy z nich ma na celu zwiększenie skuteczności diagnostycznej obrazowania dynamicznego po wzmocnieniu kontrastowym w spersonalizowanej onkologii poprzez ekstrakcję nowych i ulepszonych biomarkerów (ang. Enhancing the diagnostic efficiency of dynamic Contrast-enhanced imaging in personalised Oncology by extracting New and Improved Biomarkers – ECONIB) i jest realizowany przez Future Processing oraz Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, przy współpracy z grupą badawczą w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Celem drugiego projektu, który Future Processing prowadzi we współpracy ze  Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, jest stworzenie platformy obliczeniowej do analizy obrazów angiografii metodą tomografii komputerowej i numerycznej mechaniki płynów.

– Nagroda im. Witolda Lipskiego jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych w dziedzinie informatyki w Polsce. Jestem niezwykle zaszczycony tym, że mogłem znaleźć się w tak znakomitym gronie laureatów. To dla mnie nie tylko wielkie wyróżnienie, ale przede wszystkim mobilizacja do dalszej pracy i do budowania zespołu badawczego, z którym będziemy rozwiązywać coraz trudniejsze (i jednocześnie coraz bardziej ekscytujące) problemy z zakresu uczenia maszynowego, obliczeń ewolucyjnych i analizy obrazów medycznych ­- mówi dr Jakub Nalepa (na zdjęciu powyżej).


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

slazak-uczy-komputery-myslec-samodzielnie-by-ratowaly-zycie