SoftPOS (software Point of Sale) to w największym skrócie aplikacja na smartfona, która umożliwia przyjęcie płatności kartą wykorzystując do tego moduł NFC zainstalowany w urządzeniu. Klient może potwierdzić transakcję PIN-em, który wpisuje na ekranie dotykowym (lub urządzeniu peryferyjnym).

Brzmi prosto, ale wcale takie nie jest np. dużym wyzwaniem jest stworzenie takiego rozwiązania, które zapewnia bezpieczeństwo transakcji (w końcu PIN wpisywany jest na cudzym telefonie). 

Jak działa terminal w smartfonie?

Na filmie widzimy jak operator smartfona na stanowisku Visa uruchamia aplikację od Soft Space – malezyjskiego fintechu, który jest producentem oprogramowania dla instytucji finansowych. Prezenterka na stoisku następnie wprowadza kwotę płatności i przykłada kartę do smartfona. W kolejnym kroku na ekranie wyświetla się panel do wpisania PIN-u – a po jego prawidłowym wprowadzeniu wyświetla się komunikat o zakończeniu transakcji z logiem organizacji płatniczej.

Na rynku obecne są już softposy np. od Polskich ePłatności. Inne ciekawe rozwiązania umożliwiają podłączenie do smartfona urządzenia peryferyjnego, który służy do wpisywania PIN-u. Terminale płatnicze w smartfonach to dobre rozwiązanie dla biznesu, który sporadycznie przyjmuje płatności kartą np. freelancerów, mikroprzedsiębiorców, drobnych rzemieślników, którzy wystawiają się na targach, itp. 

Softpos na rynku polskim może pełnić funkcję dodatkowego terminala mobilnego, ale na świecie eksperci widzą w nich szansę na przyśpieszenie fintech disruption w biznesie, w szczególności w rozwijających się krajach Afryki i Azji. 

Więcej informacji o Singapore Fintech Festival przeczytasz tutaj.