Partner serwisu Visa dla biznesu

SoftBank na zakupach. Powstanie fundusz dla początkujących startupów

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fundraising#Start up
Opublikowano: 13 marca 2019, 11:43 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019, 17:20

Japoński SoftBank stworzy nowy fundusz venture capital, który będzie inwestował w startupy na wczesnym etapie rozwoju. Fundusz będzie zarządzany przez SoftBank Ventures Asia z siedzibą w Seulu, a na inwestycje ma przeznaczyć 500 mln dolarów. Projekt wystartuje już w przyszłym miesiącu.

SoftBank na zakupach. Powstanie nowy fundusz dla początkujących startupów

SoftBank to międzynarodowy konglomerat, który posiada udziały w takich gigantach jak Alibaba, Uber, WeWork, Didi, czy Grab. Jest to jedna z największych firm na świecie, która inwestuje w innowacyjne projekty. O planach SoftBanku pisze Reuters.

SoftBank zainwestuje w początkujące startupy

Teraz SoftBank otworzy nowe biura w Singapurze i Szanghaju oraz zatrudni w tych lokalizacjach dodatkowych pracowników. Firma chce inwestować w małych graczy, którzy mają potencjał stać się potentatami na rynku. Masayoshi Son ma już w swojej karierze podobne sukcesy, o czym postanowił przypomnieć.

Założyciel i CEO SoftBanku zainwestował 20 mln dolarów w młodą firmę Alibaba, która wyrosła na jedną z największych spółek na rynku. Dzisiaj udziały SoftBanku w Alibabie są warte ponad 130 mld USD. Z kolei w zeszłym tygodniu SoftBank przeznaczył 5 mld dolarów na inwestycje w firmy z Ameryki Południowej, które mają zostać wydane w ciągu najbliższych 4-5 lat.

Oba fundusze będą kolejnymi obok już istniejącego Vision Fund, który posiada prawie 100 mld dolarów na inwestycje. Projekt powstał w 2016 roku we współpracy z Arabią Saudyjską. Vision Fund ma siedzibę w Londynie i do tej pory obok oligarchów z Półwyspu Arabskiego do funduszu dołożyło się także Apple i Abu Dhabi. Przykładowo w zeszłym tygodniu Vision Fund zainwestował 1,5 mld dolarów w Grab, największy serwis do zamawiania przejazdów w Azji. Niewykluczone, że fundusz przeznaczy też 500 mln dolarów na inwestycje w Revoluta.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

softbank-na-zakupach-powstanie-nowy-fundusz-dla-poczatkujacych-startupow