Serwis Finextra powiadomił, że hiszpański bank BBVA uruchomił testy softposa od niemieckiego fintechu Rubean, który stworzył aplikację PhonePOS. W testach udział weźmie 200 sprzedawców. Apka działa na Androidzie Oreo 8.0 lub wyższej, ponadto posiada zielone światło od Visa i Mastercard.

Przypomnijmy, że softPOS to specjalne oprogramowanie instalowane w smartfonie w formie aplikacji, które – wykorzystując zawarty w nim moduł NFC – pozwala na przyjmowanie płatności kartą. Innymi słowy, zamienia smartfona w terminal płatniczy. Wydaje się to proste, ale wcale takie nie jest – po pierwsze rzecz rozbija się o bezpieczeństwo transakcji. Chodzi m.in. o odpowiednie zaszyfrowanie transakcji w taki sposób, by dane z karty klienta były bezpieczne np. gdy telefon z softPOS-em sprzedawcy zaginie. Niemniej, koncepcja jest rewolucyjna i chyba nie ma wątpliwości, że przyczyni się do dalszego rozwoju płatności bezgotówkowych. A skoro tak, to gra toczy się o ważną i lukratywną część rynku.

Jak wiele wartą?

Świadczyć może o tym chociażby niedawna inwestycja Apple w fintech Mobeewave. Gigant z Cupertino zapłacił 100 mln USD za technologię kanadyjskiego fintechu, a sama transakcja jest zapowiedzią wdrożenia nowych funkcjonalności w iPhone’ach. Otwarte pozostaje pytanie kiedy to nastąpi?

Wg fintechu Phos wcale nie tak prędko. Finextra wspomniała, że jest to główny konkurent Rubean. Phos, którego partnerem jest Mastercard, właśnie ogłosiło, że ich rozwiązanie obecne jest na 12 rynkach europejskich m.in. w Belgii, Hiszpanii, we Włoszech… i w Polsce. Na swoim blogu Phos napisało, że ich usługa działa już teraz i chociaż faktycznie przejęcie Mobeewave przez Apple to zapowiedź istotnej innowacji, to fintech w materiale eksperckim zwrócił uwagę, że od informacji o przejęciu do implementacji rozwiązania może minąć sporo czasu gdyż Apple niejako słynie z tego, że jest powolny we wdrażaniu usług pochodzących z akwizycji innych firm.

Fintech chwali się także siostrzaną usługą Paynetics, która pozwala na ekspresowe wydanie karty płatniczej dla użytkowników Phos – oznacza to, że użytkownik Phos może szybko wyrobić kartę, którą może prawie natychmiast wykorzystywać do wypłacania środków z transakcji z softPosa.

Ponadto Phos przypomniało o tym, że Apple było bardzo niechętne do otwarcia chipów NFC w iPhone’ach na podmioty trzecie – do tego stopnia, że musiał zareagować niemiecki parlament, który wymusił na Apple większą otwartość.