Największy serwis muzyczny – Spotify Technology, wchodzi dziś na New York Stock Exchange. Jest to największa firma konsumencka, która pojawi się na giełdzie, od czasu gdy Snapchat zadebiutował na początku zeszłego roku. Nowojorska giełda ustaliła, że kurs odniesienia wynosi 132 USD, lecz realna wartość akcji znana będzie dopiero, gdy rozpocznie się nimi handel. O sprawie informuje serwis TechCrunch.

Spotify wart 43 mld USD?

Największa wycenę Spotify otrzymał od Marka Mahaneya z RBC Capital Markets, który uznał, że spółka warta jest aż 43 mld USD. Spotify posiada 159 mln użytkowników, z czego 71 mln ma płatne konto Premium. Należy jednak pamiętać, że owszem w 2017 roku sprzedaż firmy wzrosła o 5 mld USD, ale wzrosły również koszty związanie z m.in. licencjonowaniem muzyki.

Digital Single Market

Warto wspomnieć, że od 1 kwietnia 2018 roku klienci nie tylko Spotify, ale również serwisów takich jak Netflix czy Steam mają zagwarantowany dostęp do swojej biblioteki cyfrowej w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej. Dotyczy to treści wideo,  muzyki, audiobooków – użytkownik podczas korzystania z platformy ma nie zauważyć, że opuścił Polskę.

Do tej pory użytkownicy takich serwisów tracili często dostęp do ich zawartości, a Komisja Europejska postanowiła to zmienić. Jako argument podaje, że to następstwo wprowadzenia zmian w opłatach roamingowych. Więcej o jednolitym rynku cyfrowym możesz przeczytać tutaj.