Wymóg ten został wprowadzony przez FCA po przeglądzie przeciwdziałania przestępstwom finansowym, który miał miejsce w 2021 roku. Okazało się wtedy, że praktyki challenger banków budzą „poważne obawy” w zakresie zapobiegania praniu pieniędzy.
Starling Bank zapłaci 29 mln GBP kary za niedociągnięcia AML
Pomimo tego Starling Bank nie zastosował się do wytycznych FCA, otwierając 54 tys. rachunków dla 49 tys. klientów wysokiego ryzyka w ciągu następnych dwóch lat od wprowadzenia wymogu. Jak to możliwe? W zeszłym roku Starling odkrył, że jego zautomatyzowany system kontroli od 2017 roku porównywał dane klientów tylko z ułamkiem pełnej listy osób podlegających sankcjom finansowym.
Późniejszy przegląd miał zidentyfikować problemy systemowe i od tego czasu Starling zgłosił władzom wiele potencjalnych naruszeń sankcji finansowych. Kontrola wykazała, że kierownictwo wyższego szczebla Starling „nie posiadało doświadczenia i zdolności do skutecznego wdrożenia” wymogu FCA. Kontrole w zakresie AML miały być „szokująco luźne” – twierdzi brytyjski nadzorca.
Starling ustanowił już rozwiązania mające na celu naprawę naruszeń i ulepszenie ram kontroli przestępstw finansowych, uzyskując tym samym 30 proc. zniżki od grzywny, która w pełnej mocy wyniosłaby 41 mln funtów. Bank „żałuje i przeprasza” za uchybienia.
Kłopoty challenger banków w zakresie AML
Starling Bank to jeden z niewielu brytyjskich challengerów, który regularnie zarabia – w ostatnim roku spółka zanotowała zysk na poziomie 301 mln GBP. Łączna liczba kont klientów w Starling wzrosła do 4,2 mln z 3,6 mln, a wydatki kartami wzrosły z 16,5 mld GBP do 19,9 mld GBP. W sumie challenger bank posiada już depozyty klientów o wartości 11 mld funtów.
Challenger banki od wielu lat znajdują się pod lupą regulatorów – nie tylko w Wielkiej Brytanii. Niemieckiemu BaFinowi podpadł N26, który przez wiele miesięcy musiał zmagać się z limitem pozyskiwania nowych klientów (ostatnio został on jednak zniesiony).
Niemniej i tak kilka miesięcy temu BaFin nałożył na N26 grzywnę w wysokości 9 mln EUR – oczywiście za niedociągnięcia w zakresie AML.