Oficjalny start Forum zaplanowano na godzinę 13.30. Przedstawiamy 7 paneli dyskusyjnych związanych z branżą FinTech i nowymi technologiami na rynku finansowym. Pełny program można pobrać tutaj.

Polskie startupy – jak sobie radzą?

W Krynicy sporo będzie sporo rozmów na temat lokalnego rynku startupowego. Pierwszego dnia o godzinie 15.15 rozpocznie się panel „Polskie startupy w globalnym wyściugu – czy mamy szanse?”. Moderatorem dyskusji będzie Julia Krzysztofiak-Szopa, Prezes Zarządu Startup Poland. W panelu weźmie udział między innymi Artur Granicki, dyrektor Departamentu FinTech w Komisji Nadzoru Finansowego. Podczas panelu zostaną przedstawione kluczowe wnioski z raportu „Polskie Startupy 2018”. Jego pełna prezentacja odbędzie się 5 września o godzinie 11.55.

Natomiast 5 września o godzinie 17.15 rozpocznie się dyskusja pod tytułem „Inwestowanie w startupy – jak robić to mądrze?”. Panel poprowadzi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju. W rozmowie wezmą udział zarówno przedstawiciele rządu, jak i sektora bankowego. Paneliści postarają się odpowiedzieć na pytania: W jakie startupy inwestować? Jak odpowiednio zdywersyfikować portfel inwestycyjny? Jak pozyskiwać środki z Funduszy Europejskich na rozwój przedsiębiorstw? Na co zwrócić szczególną uwagę przy podejmowaniu decyzji o zainwestowaniu kapitału? Jaka jest rola Pełnomocnika Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw i w jakim zakresie wspiera polskich przedsiębiorców?

Polski sektor FinTech – co się zmieniło od zeszłego roku?

Podczas drugiego dnia Forum o 14.15 rozpocznie się panel „Polski FinTech 2018: stan gry. Rozwój, regulacje, dochodowość, podział rynku, akceleracja. Ile przeszliśmy od ubiegłego roku?”. Rozmowę poprowadzi Małgorzata Bonikowska, Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. W dyskusji wezmą udział: Brunon Bartkiewicz (Prezes Zarządu ING Banku Śląskiego), Piotr Brewiński (Fundator, Fundacja FinTech Poland), Artur Granicki (Dyrektor Departamentu FinTech w KNF), Paweł Sobkow (CEO BitBay) i Ewa Wernerowicz (Prezes Zarządu Vivus Finance).

Celem panelu ma być analiza obecnej sytuacji na polskim rynku fintech. Co działa, a co nie, jeżeli chodzi o fintechy? Jaka jest realna wartość branży? Szybki rozwój branży może rodzić pytania o wymierne korzyści, które fintechy mogą przynieść państwu i budżetowi.

O fintechu porozmawiają także uczestnicy dyskusji „Usługi finansowe w cyfrowym świecie”, która odbędzie się 5 września o godzinie 13.05. Rozmowę poprowadzi Adam Czerniak, główny ekonomista Polityka Insight, a w panelu udział wezmą przedstawiciele Idea Banku, Banku Pekao, Mastercard Polska, MCI Capital czy Providenta. Chcąc sprostać rosnącym potrzebom klientów i konkurencji firm technologicznych, tradycyjnie instytucje finansowe potrzebują nowych strategii cyfryzacji.

Ostatniego dnia Forum o godzinie 15.35 odbędzie się także panel poświęcony kryptowalutom „Kryptowaluta – przyszłość czy bańka mydlana?”. Moderatorem dyskusji będzie Mykhailo Chobanian, założyciel Kuna Bitcoin Agency. Rosnąca popularność wśród inwestorów budzi obawy, że bez odpowiednich regulacji kryptowaluty, takie jak bitcoin, mogą ułatwić uchylanie się od opodatkowania i pranie brudnych pieniędzy, co ostatecznie może stanowić zagrożenie dla funkcjonujących systemów pieniężnych. Jaka jest przyszłość kryptowalut i czy faktycznie ich rynek wymaga regulacji? Między innymi na to pytanie postarają się odpowiedzieć paneliści.

Parę słów o przyszłości, cyfryzacji i e-administracji

5 września o 10.45 odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego. Temat „E-państwo – jeszcze marzenie czy już fakt?”. Motywem przewodnim będzie zapewne cyfryzacja administracji i realizowane w resorcie projekty – między innymi mDokumenty, o kłopotach których pisaliśmy ostatnio. W panelu udział wezmą także Przemysław Sypniewski (Prezes Zarządu Poczty Polskiej) oraz Karol Krzywicki (Zastępca Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej). W zapowiedzi dyskusji czytamy, że polskie e-państwo rodzi się w bólach, ale można już znaleźć miasta i instytucje, w których widać postępy. Czy Polska administracja jest gotowa na cyfryzację kraju? Czy my jesteśmy gotowi na przyjęcie elektronicznego dokumentu? W jaki sposób nowe e–systemy posłużą usprawnieniu i uproszczeniu komunikacji pomiędzy obywatelami i państwem? Takie pytania postawi przed swoimi rozmówcami moderator Łukasz Grass, redaktor naczelny Business Insider.

Ciekawie może być także podczas panelu „Robot czy człowiek? Wpływ automatyzacji i digitalizacji na rynek pracy” (odbędzie się on 5 września o 14.15). W rozmowie udział weźmie między innymi Jan Staniłko, Dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Jakie zawody są zagrożone wyparciem przez zjawiska automatyzacji i cyfryzacji, a także jak powinno zmienić się nasze spojrzenie na funkcjonowanie na rynku pracy?

To nasza propozycja fintechowych i technologicznych paneli dyskusyjnych, ale swoją alternatywną listę przedstawił na Linkedinie Marek Bosak, Dyrektor ds. Komunikacji Vivus Finance. To rekomendacja dziesięciu nieoczywistych paneli, z których trzy znalazły się także na naszej liście.