60% drobnych przedsiębiorców nie ma własnego biura. Często siedzą w coffee shopach i tam odbywają swoje spotkania z kontrahentem. Oczywistym problemem jest więc również wynajęcie sali konferencyjnej. Posiłkując się tymi danymi Idea Bank stworzył sieć stacjonarnych hubów w największych miastach w Polsce. Projekt ten jest rozwijany od 2015 roku.

Obecnie jest ich 8, ale przedstawiciele banku zapowiadają, że liczba ta na pewno się zwiększy. Do dyspozycji przedsiębiorców jest 9 sal konferencyjnych i 43 biurka. Korzystanie z przestrzeni jest bezpłatne – jedyny warunek to posiadanie konta w Idea Banku. Kwalifikuje się również konto darmowe.

Stacjonarne placówki można rezerwować przez bankowość elektroniczną, albo przez telefon. Bank wspiera przedsiębiorców na wiele sposobów, a jedną z ciekawszych opcji jest tak zwany packshot, czyli pomieszczenie w którym można zrobić zdjęcia, lub nagrać filmik dotyczący swojej działalności.

Czytaj także: Emmanuel Macron – kandydat na prezydenta Francji z FinTechem w tle

Idea Hub Express – oddział na torach

Teraz bank dodaje nową usługę. To już nie tylko stacjonarne huby i mobilne wpłatomaty. Dzisiejsza konferencja na warszawskim Dworcu Wschodnim była również prezentacją samego wagonu. Jest to przerobiony wagon konferencyjny PKP Intercity. Przedstawiciel spółki obecny na spotkaniu przyznał, że popyt na te wagony nie był zbyt duży.

Teraz ma się to zmienić. Większość przedsiębiorców bardzo często podróżuje – zgodnie z danymi Idea Banku 61% przedsiębiorców zadeklarowało, że prowadzi działalność wykraczającą poza jedno województwo, a 82% przyznało, że w celach biznesowych odbywają dalekie podróże. Warto przypomnieć, że mówimy tutaj o jednoosobowych przedsiębiorstwach, które nawet nie kwalifikują się do miana MŚP.

– Podróże są nieodłącznym elementem prowadzenia własnego biznesu. Przedsiębiorcy spotykają się z klientami i kontrahentami, badają nowe rynki. Małe firmy z czasem się rozrastają, powstają filie w nowych miejscowościach – mówi Małgorzata Szturmowicz, członek zarządu Idea Banku.

– Ponieważ zawsze staramy się być tam, gdzie są przedsiębiorcy, od dziś będziemy towarzyszyć im także w podróży. Dzięki współpracy z PKP Intercity, stworzyliśmy pierwsze mobilne biuro Idea Hub Express, dając pasażerom możliwość lepszego wykorzystania czasu spędzanego w podróży – dodaje.

Czytaj także: Punkty karne sprawdzisz w Internecie

Co znajdziemy w Idea Hub Express?

Narzędzie biurowe – drukarkę, skaner, ekran i sprzęt do prezentacji, stół konferencyjny, Internet, kawę i świeżą prasę. Wszystko to w cenie biletu. Nie ma też znaczenia czy podróżujemy 1-szą, czy 2-gą klasą.

Przy stole zmieści się około 20 osób, a w całym wagonie komfortowo może pracować niecała 30-stka pasażerów.

Z wagonu skorzystać mogą wszyscy pasażerowie PKP Intercity, ale pierwszeństwo mają klienci Idea Banku. W Hub Expressie znajdować się będzie asystentka, która pomoże w razie problemów technicznych, jak i zaserwuje kawę.

Oczywiście w wagonie będzie możliwość założenia rachunku w Idea Banku, ale przedstawiciele banku zapewniali, że nie to jest celem projektu.

Czytaj także: Koniec z noszeniem dowodu rejestracyjnego już blisko

Gdzie znajdziemy Idea Hub Express?

Idea Hub Express

Podczas trzymiesięcznego okresu pilotażowego wagony będą doczepione do składów podróżujących na trasach Warszawa-Poznań, Warszawa-Kraków i Warszawa-Wrocław. Zdaniem Idea Banku są to trasy, na których podróżuje najwięcej przedsiębiorców.

Hub Express doczepiony będzie tuż za lokomotywą, czyli na początku całego składu. W pierwszym miesiącu wagon będzie jeździł na trasie Warszawa-Poznań, Poznań-Warszawa. Skład z Idea Hub Expressem wyjeżdża o 6.44 z Warszawy do Poznania, a o 18.30 wraca do stolicy. W kolejnym miesiącu wagon znajdzie się na trasie Warszawa-Kraków, Kraków-Warszawa.

Idea Hub Express będzie znajdował się na trasach od poniedziałku do czwartku. Podczas konferencji pojawiły się pytania dlaczego nie ma połączenie do Trójmiasta… Ale powód jest dość prozaiczny – po prostu w Trójmieście na razie nie ma żadnego stacjonarnego Hubu Idea Banku.

Bank udostępni też vouchery dla swoich klientów. Dostępnych będzie 16 voucherów na każdy przejazd, ale wtedy pasażer musi całą podróż odbyć w Idea Hub Expressie. Vouchery dostępne są w fizycznych placówkach banku w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu.

Co ciekawe wagon już wczoraj odbył swoją pierwszą podróż do Poznania. Rano jechały nim zaledwie 3 osoby, ale z powrotem było ich już nieco więcej. Po trzymiesięcznym pilotażu prawdopodobnie doczekamy się większej liczby tego typu wagonów i więcej tras, na których będziemy mogli je spotkać.