Inkubatory przedsiębiorczości wspierają nowo powstające firmy i start-upy. Stają się coraz popularniejsze w naszym kraju, jednak wciąż niewiele osób wie, jak wygląda sama procedura funkcjonowania przedsiębiorstwa w ramach inkubatora. W poniższym poradniku postaramy się przedstawić instrukcję „krok po kroku’, jak wygląda droga początkującej firmy, współpracującej z inkubatorem przedsiębiorczości. Jak wygląda sam proces rozpoczęcia współpracy? Jakie są plusy i minusy tego przedsięwzięcia? Kiedy można zrezygnować z kooperacji? Co tak naprawdę oferuje inkubator?

W poradniku wykorzystany zostanie przykład warszawskich Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Na starcie należy zaznaczyć, że głównym plusem jest brak konieczności płacenia składek ZUS oraz wsparcie w zakresie prowadzenia działalności. Za cenę 50 zł miesięcznie.

W celu lepszego przedstawienia drogi początkującego start-upu wcielimy się w jednego z jego założycieli. Mamy ciekawy pomysł na biznes, jednak brakuje nam doświadczenia i pomysłu na jego rozkręcenie. Usłyszeliśmy o inkubatorach przedsiębiorczości, które oferują wsparcie dla osób w naszym położeniu. Nie wiemy jednak jak nawiązać kontakt oraz jakie są warunki uzyskania pomocy.

Pierwszy kontakt

Skontaktować się z inkubatorem możemy za pomocą formularza internetowego, dostępnego na stronie, lub telefonicznie. Równie dobrze możemy też przyjść osobiście do siedziby AIP. Na początku zostaniemy zaproszeni na rozmowę, podczas której pracownik wyjaśni nam zasady funkcjonowania AIP, a w przypadku w którym wciąż będziemy zainteresowani, podpiszemy umowę. Sam proces nie trwa dłużej niż pół godziny i jeżeli podpiszemy umowę, to w przeciągu 24 godzin otrzymamy indywidualny numer konta i login do systemu fakturowego.

Z jakim pomysłem można przyjść do inkubatora?

Nie jesteśmy jednak pewni czy mamy w ogóle po co iść do inkubatora, gdyż nie wiemy czy nasz pomysł jest wystarczająco dobry i innowacyjny. Otóż pomysł wcale nie musi być innowacyjny. Jeżeli koncepcją jest sprzedaż butów na Allegro, to inkubator również pomoże nam w realizacji takiego biznesu. Chodzi bowiem o to, abyśmy mieli pomysł na rozkręcenie własnego przedsiębiorstwa. Branża nie jest istotna.

Kto może skorzystać z inkubatora?

Kolejną obawą, jest to, czy musimy być studentem lub absolwentem, aby skorzystać z pomocy AIP. Odpowiedź ponownie powinna nas ucieszyć, gdyż z pomocy inkubatora może skorzystać każdy, niezależnie od wieku i wykształcenia. Istotny jest również fakt, że możemy przyjść do inkubatora nie będąc pewnym swojego biznesu. Możemy porozmawiać z pracownikiem i otrzymać pewne wskazówki odnośnie jego realizacji.

Jakie korzyści daje inkubator?

AIP promuje nasz biznes na swojej stronie internetowej. Możemy również korzystać z loga AIP, a każdy inkubator posiada własny dział PR i marketingu, który zajmuje się promocją startupów działających w ich obrębie. Promocja ta odbywa się w mediach i podczas różnego rodzaju konferencji. W ramach AIP mamy możliwość ułatwionego kontaktu z innymi startupami, dzięki specjalnej zamkniętej grupie na Facebooku, na której możemy znaleźć firmę chętną do współpracy.

Będąc startupem w AIP nie musimy również płacić składek ZUS, ponieważ nie powstaje osobna osobowość prawna. Inkubator nie pobiera również żadnej prowizji od naszych przychodów, a umowa podpisywana jest na czas nieokreślony. Jeżeli nasz startup generuje już jednak duże zyski, nie ma sensu żebyśmy dalej z nim współpracowali. Celem inkubatorów nie jest ciągłe funkcjonowanie startupów pod ich płaszczem.

Minusy współpracy

Inkubatory nie są organizacjami idealnymi, a współpraca z nimi nie jest darmowa. W przypadku warszawskich AIP cena za miesięczne wsparcie wynosi 300 zł netto plus 50 zł netto za każdego wspólnika.

Innym minusem jest brak możliwości prowadzenia pewnych działalności, wiążących się z koniecznością otrzymania różnych pozwoleń. Nie możemy rozpocząć biznesu związanego z turystyką lub pośrednictwem pracy. AIP niechętnie podchodzą też do biznesów generujących duże koszty i obarczonych dużym ryzykiem. Mimo, że formalnie nie ma ku temu przeciwwskazań, inkubatory niechętnie podejmują duże ryzyko. Funkcjonując w ramach AIP nie mamy możliwości wrzucać w koszty pewnych wydatków, takich jak na przykład sam samochód czy wydatki na benzynę i tym podobne.

Warunki rezygnacji z pomocy inkubatora

Rezygnacja jest bezpłatna. Nie ponosimy żadnych kosztów rezygnacji, a wypowiedzenie umowy następuje z zachowaniem okresu wypowiedzenia, trwającego jeden miesiąc. Mamy też ewentualność jednorazowego zawieszenia działalności w ramach AIP, na okres 3 miesięcy. Owe zawieszenie wiąże się oczywiście z okresowym zaprzestaniem korzystanie ze wsparcia inkubatora, a opłata podczas tych 3 miesięcy wynosi 50 zł netto. Nie musimy się tłumaczyć dlaczego postanawiamy zawiesić swoją działalność w obrębie AIP.

Reasumując, inkubatory dają przede wszystkim wsparcie mentorów oraz profesjonalnego działu księgowego. Wesprą nasz startup w kwestiach marketingowych i ułatwią współpracę z innymi członkami AIP. Jest to na pewno kuszące rozwiązanie dla młodych początkujących przedsiębiorców, którzy potrzebują pomocy na trudnej drodze prowadzącej w świat poważnego biznesu.

Rafał Tomaszewski