Studia podyplomowe są przeznaczone dla osób, które posiadają już dyplom ukończenia uczelni wyższej (w tym licencjat) i chcą poszerzyć wiedzę na temat danego zagadnienia – w tym przypadku będą to nowoczesne technologie w finansach. Zajęcia mają odbywać się przede wszystkim w formie warsztatów.

Fintechowa „podyplomówka” trwa dwa semestry (1 rok), w czasie których trzeba będzie przepracować 170 godzin. Zjazdy będą odbywały się w weekendy, średnio 1-2 razy w miesiącu. Koszt studiów to 11 tys. złotych przy jednorazowej opłacie, 11,4 tys. przy dwóch ratach i 12 tys. przy 8 ratach. Na kierunku jest tylko 30 miejsc.

Fintechowe studia podyplomowe na UW – jak wygląda program?

W programie studiów poruszone zostaną takie zagadnienia, jak trendy w FinTechu, otoczenie regulacyjne, FinTech dla B2C, P2P lending, PSD2, sharing economy, sztuczna inteligencja, InsurTech, blockchain, kryptowaluty, czy ICO. Więcej na temat samego kierunku (plan zajęć, szczegółowe przedmioty) można znaleźć tutaj.

Swoim doświadczeniem ze studentami podzielą się między innymi: Wojciech Sobieraj – założyciel Alior Banku, dr Witold Jaworski – prezes zarządu YU! Inwestor, Łukasz Dziekan – współzałożyciel i CTO Finai.com i Daniel Daszkiewicz – dyrektor departamentu Fintech w Alior Banku. Z kolei dr. Arwid Mednis, Aleksandra Bańkowska i Łukasz Łyczko z kancelarii PwC Legal przybliżą tematy związane z otoczeniem prawnym fintechów.

Na stronie Wydziału Zarządzania UW czytamy, że studia podyplomowe są skierowane głównie do pracowników instytucji finansowych, którzy chcą w praktyczny sposób zrozumieć i pogłębić wiedzę dotyczącą FinTechów, a także dla młodych przedsiębiorców zapewniając im zasoby i wsparcie w zakresie kształtowania własnych przedsięwzięć związanych z FinTech.

O ile sama „podyplomówka” na kierunku FinTech jest faktycznie pierwsza w Polsce, to już wcześniej polskie uczelnie prowadziły kształcenie w materii zahaczającej o branżę. Jako przykład można podać zeszłoroczne studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej poświęcone technologii blockchain i kryptowalutom. Nauka trwała rok, a jej całkowity koszt wynosił 7,6 tys. zł.