Narzędzie od Sunmetric pozwala szybko określić jak wydajna będzie instalacja fotowoltaiczna w danym miejscu. Oferowane rozwiązanie umożliwia zoptymalizowanie procesu sprzedaży fotowoltaiki. Z jego potencjału mogą skorzystać branże OZE, techniczne, technologiczne, a także inwestorzy, którzy chcą zakupić lub wydzierżawić wybrany grunt pod farmy solarne.

W grudniu 2020 roku Sunmetric pozyskał finansowanie w wysokości 1 mln PLN od funduszu Czysta3.vc. Zostało ono przeznaczone przede wszystkim na zbudowanie sieci neuronowej, co zwiększyło dokładność pozyskiwanych na podstawie analizy danych. W lipcu br. został zakończony pierwszy etap tego projektu.

– Zdecydowaliśmy się podejść do 2 rund finansowania dosyć szybko – budowaliśmy tę technologię 7 miesięcy, a teraz z sukcesem wchodzimy z nią na rynek. To na razie 1/3 planu i już widzimy, że mamy ogromny potencjał. Zaledwie pół roku wystarczyło, żeby odnosić pierwsze, konkretne sukcesy, więc odważnie stawiamy kolejny krok – mówi Amadeusz Kordasiński, Chief Operations Officer w Sunmetric.

Al pomaga obliczyć wydajność instalacji fotowoltaicznej

Pomysłodawcy Sunmetric zauważyli, w jak dużym stopniu fotowoltaika wpływa na rozwój rynku. Analiza techniczna, na podstawie której obliczana jest moc instalacji fotowoltaicznej dla konkretnego budynku, jest dość skomplikowana i czasochłonna. Ponadto, determinuje konieczność zaangażowania kilku osób.

Sunmetric opracowało analizę zbiorczą, która obejmuje zautomatyzowaną detekcję budynków, analizę topografii terenu oraz powierzchni dachowych. Raport zawiera m.in. powierzchnię dachu, długość jego krawędzi, nasłonecznienie i zacienienie, kąty nachylenia dachu czy ewentualne przeszkody.

Osoby, które chcą wyposażyć się w panele i ogniwa fotowoltaiczne mogą skorzystać m.in. z EKO kredytu od Banku Pekao. Alior Bank udostępnił ofertę dla przedsiębiorców na realizację inicjatyw ekologicznych pod nazwą Biznes Kredyt Zakupowy.