Partner serwisu Visa dla biznesu

Święta już za kilka dni. Ważne przelewy warto zaplanować wcześniej

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 19 grudnia 2017, 12:17 Aktualizacja: 12 maja 2019, 16:07

Za chwilę Święta Bożego Narodzenia – dni wolne od pracy dla większości Polaków. KIR – instytucja, której zadaniem jest zapewnianie niezawodnych rozliczeń międzybankowych przypomina, że w okresie świątecznym sesje rozliczeniowe funkcjonują w bankach inaczej niż w dni robocze.

Święta już za kilka dni. Ważne przelewy warto zaplanować wcześniej

Dlatego terminowe płatności należy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych realizowanych w systemie Express Elixir.

Czytaj także: Uważajcie na piramidy finansowe – UOKiK ostrzega i wskazuje podejrzane firmy

Święta tuż tuż – kiedy dojdzie przelew?

Rozliczenie i rozrachunek transakcji w złotych, zlecanych przez klientów banków, odbywa się w systemie Elixir. Za jego pośrednictwem przeprowadzane są płatności uznaniowe i obciążeniowe osób indywidualnych, firm, a także samych banków. Transakcje rozliczane są w czasie jednej z trzech sesji Elixir, odbywających się w dni robocze o godz. 9:30, 13:30 i 16:00. W dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system nie wykonuje żadnych transakcji.

– Tegoroczne święta zaczynają się w niedzielę, a kończą we wtorek. Należy zatem pamiętać, że jeśli przelew dotrze do KIR w piątek – 22 grudnia po godz. 16:00, środki trafią na konto odbiorcy dopiero w środę, 27 grudnia – wyjaśnia Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR.

Warto również sprawdzić, jak wygląda harmonogram sesji rozliczeniowych w okresie noworocznym.

– W tym roku ostatnim dniem rozliczeniowym będzie piątek – 29 grudnia. Tego dnia odbędą się dwie sesje rozliczeniowe – poranna i popołudniowa. Dlatego wszystkie przelewy przekazane przez banki do rozliczenia w KIR w piątek po godz. 13:30 zostaną rozliczone we wtorek, 2 stycznia, w pierwszej sesji rozliczeniowej systemu Elixir – dodaje Tomasz Jończyk.

Niezależnie od funkcjonowania systemu Elixir, możemy skorzystać z płatności natychmiastowych realizowanych w systemie Express Elixir, który rozlicza przelewy międzybankowe w czasie rzeczywistym, również w święta.

[KIR/RT]


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

swieta-juz-dni-wazne-przelewy-warto-zaplanowac-wczesniej