Za tak dobry wynik odpowiadają głównie dwie operacje – przejęcie World Pay przez Vantiv za 12,8 mld USD oraz 14 mld dolarów dofinansowania dla chińskiego giganta Ant Financial.

Pełny raport KPMG można znaleźć tutaj.

Europa na czele. Na Starym Kontynencie w fintech zainwestowano już 26 mld dolarów

To właśnie ta pierwsza transakcja odpowiada za dobry wynik Europy. W sumie w pierwszym półroczu bieżącego roku na Starym Kontynencie w fintech zainwestowano około 26 mld dolarów. To całkiem niezły wynik w porównaniu do Azji, obu Ameryk i USA (które w raporcie KPMG liczone jest osobno). W pierwszym półroczu 2018 roku w Azji na fintechowe inwestycje wydano 16,8 mld USD, w Amerykach 14,8 mld, a w samych Stanach Zjednoczonych 14,2 mld USD (uwzględniając 5 mld dolarów inwestycji venture capital).

W Europie największe transakcje to przejęcie World Pay przez Vantiv za 12,8 mld USD i iZettle przez PayPal za 2.2 mld dolarów. W sumie w pierwszym półroczu 2018 roku na Starym Kontynencie doszło do 198 transakcji – dla porównania w Azji było ich 162, w Amerykach 504 a w USA 427. Na pierwszy rzut oka widać, że na dobry wynik Europy przełożyła się gigantyczna kwota przejęcia World Pay.

Raport KPMG wymienia także inne duże inwestycje – 250 mln dolarów pozyskał brytyjski Revolut, 162 mln USD zebrał niemiecki challenger bank N26, a amerykańska firma Circle otrzymała dofinansowanie na poziomie 110 mln USD.

Znaczenie dla rekordowego półrocza miały także zmiany w prawie. Chodzi przede wszystkim o europejską dyrektywę PSD2 i rozporządzenie RODO. Eksperci KPMG zauważają, że nowe regulacje mogą przyciągnąć kolejne inwestycje – głównie w rozwiązania open banking. Szczególnie, że w ślady za Europą chce iść Australia, która przygotowuje własne zmiany w prawie, otwierające sektor bankowy. Przewidywany czas wdrożenia to połowa 2019 roku.