Jest to kolejny element szeroko pojętej cyfryzacji administracji, która jest oczkiem w głowie resortu rozwoju i cyfryzacji, czyli Anny Streżyńskiej i Mateusza Morawieckiego.

– System obejmie wszystkie dokumenty, które nosimy przy sobie, przede wszystkim te w wersji plastikowej. mDokumenty to inaczej dokumenty mobilne, w niektórych przypadkach są to również specjalne aplikacje instalowane w smartfonach czy telefonach. Na początku zaczniemy od dowodu osobistego, pilotaż startuje 11 maja w trzech miastach – Koszalin, Łódź, Ełk. Tam klienci i urzędnicy przetestują rozwiązanie, które zaprojektowaliśmy, sprawdzą, czy jest użyteczne, wygodne, komfortowe, czy się sprawdza i czy ludzie chętnie z niego korzystają. – mówi minister Streżyńska, dla serwisu Newseria Innowacje.

Czytaj także: Złoto – polisa przeciw inflacji

Jak będzie działał mobilny dowód?

Resort przedstawił schemat działania elektronicznych dokumentów. Warto zaznaczyć, że w formie cyfrowej będzie można legitymować się wieloma rodzajami dokumentów.

mDokumenty uwarunkowania technologiczne.

Wymiary działania mDokumentów.
Dowody mają nie być przechowywane w pamięci telefonu, a raczej w chmurze. Żeby legitymować się e-dowodem trzeba go będzie najpierw aktywować. Nowe usługi mają być stopniowo uruchamiane – chodzi tutaj na przykład o legitymacje studenckie, prawo jazdy, czy potwierdzenie wykształcenia.

Podczas kontroli, na przykład w urzędzie, osoba posiadająca elektroniczny dowód podawałaby swój numer PESEL albo numer telefonu. Urzędnik wprowadzałby numer do systemu, a użytkownik miałby otrzymać SMS z hasłem. Następnie urzędnik powinien wpisać hasło do systemu i uzyskałby dostęp do danych obywatela.

mDokumenty proces weryfikacji online.

mDokumenty weryfikacja przez Policję.

Czytaj także: Poczta Polska uruchomi własny kantor internetowy

Zastali Polskę papierową, a zostawią cyfrową

Harmonogram wdrożenia wDokumentów.

Jest to część szerszego programu, prowadzącego do cyfryzacji administracji publicznej w Polsce. W tym celu ma zostać wykorzystane rozwiązanie Mobile Connect, dzięki któremu w formie cyfrowej ma pojawić się również prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, albo potwierdzenie polisy OC.

Minister Streżyńska zapowiedziała też, że wprowadzenie mDokumentów nie wyklucza prac nad fizycznym dowodem osobistym, ze wmontowanym chipem. Szefowa resortu cyfryzacji zaznaczyła, że dowody smartfonie będą tylko dla chętnych – dla osób, które szczególnie cenią sobie wygodę. Natomiast dowody osobiste z warstwą elektroniczną będą dostępne dla wszystkich.

Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do projektu również inne zainteresowane miasta. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że program pilotażowy może się wydłużyć, tak jak to miało miejsce w przypadku „terminalizacji” urzędów administracji publicznej.