Raport „Global TMT Predictions” prezentuje główne trendy z dziedziny technologii, mediów
i telekomunikacji, które mogą wywrzeć istotny wpływ na rynek w perspektywie najbliższych pięciu lat.

Ponad 300 milionów smartfonów lub też ponad jedna piąta wszystkich urządzeń tego typu sprzedanych
w 2017 roku będzie mieć wbudowane systemy uczące się.

Ponad 300 mln smartfonów sprzedanych w 2017 roku wyposażona będzie w elementy sztucznej inteligencji.

Urządzenia mobilne będą w stanie wykorzystywać efektywnie algorytmy uczenia maszynowego, potocznie zwane elementami „sztucznej inteligencji”. Fakt ten wywrze znaczący wpływ na to, jak wkrótce będziemy korzystać z nowoczesnych technologii. – mówi Tomasz Grabowski, Partner, Lider sektora TMT w Polsce, Deloitte.

– Z czasem systemy samouczące się w trybie offline, pojawią się w dziesiątkach milionów dronów, tabletów, samochodów, urządzeń ze sfery rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej czy Internetu Rzeczy (IoT), urządzeń medycznych oraz w innych, opracowywanych obecnie technologiach – dodaje.

Mobilne systemy samouczące będą również w coraz większym stopniu przyczyniać się do usprawniania mechanizmów reagowania w sytuacjach kryzysowych, a także dzięki pojazdom autonomicznym, ograniczania liczby wypadków śmiertelnych. Takie systemy będą również stanowić istotny element obrony przed cyberatakami.

Postęp w motoryzacji – Automatic Braking

Automatyczne hamowanie (Automatic Braking) coraz popularniejsze

Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem, które może odmienić otaczający nas świat są automatyczne systemy awaryjnego hamowania (AEB). Deloitte prognozuje, że do 2022 roku w samych Stanach Zjednoczonych liczba śmiertelnych wypadków samochodowych spadnie o sześć tysięcy, czyli o 16 proc.

Prawdopodobnie przyczyni się do tego przede wszystkim szersze zastosowanie technologii AEB, w którą w Stanach Zjednoczonych do tego czasu będzie wyposażona jedna szósta aut osobowych i mniejszych ciężarówek.

Technologie AEB, które pozwalają pojazdowi zareagować na jakąkolwiek przeszkodę nawet w ciągu 1-2 milisekund, w ciągu najbliższych kilku lat staną się coraz bardziej powszechne, stanieją i będą na tyle efektywne, że mogą nawet spowodować spowolnienie popularyzacji samochodów autonomicznych – mówi Tomasz Grabowski.

IT as a Service

Wydatki ina centra danych i oprogramowanie znacząco wzrosną do końca 2018 roku.

Rozwój nowych technologii, jak również sposób i tempo, w jakim wkraczają one do naszego życia wpływa na to jak pracujemy i funkcjonujemy na co dzień. Jak przewiduje raport Deloitte do końca 2018 roku wydatki związane na obsługę informatyczną w modelu IT-as-a-Service (przeznaczone na centra danych, oprogramowanie i inne usługi) osiągną wartość niemal 550 miliardów dolarów, w porównaniu z 361 miliardami dolarów w 2016 roku.

Elastyczne modele biznesowe oparte na modelu „As-a-Service” spowodują, że w 2018 roku firmy przeznaczą na nie ponad jedną trzecią wszystkich wydatków informatycznych (35 proc.). Inwestycje w nie mogą przekroczyć w sumie pół biliona dolarów i będą szybko rosnąć. Tendencja ta wpłynie w znacznym stopniu na modele biznesowe wykorzystywane przez branżę IT przy wprowadzaniu na rynek nowych technologii.

Dodatkowe wybrane prognozy TMT na rok 2017

  • Cyberataki w erze Terabitów

Cyberataki DDoS mają wystepować na jeszcze szerszą skalę.

W 2017 roku forma cyberataku znana pod nazwą DDoS (Distributed Denial-of-Service) będzie stosowana częściej, na większą skalę i trudniej będzie ją opanować. Według przewidywań, miesięcznie wystąpi średnio jeden atak o przepustowości 1 terabita na sekundę (Tbit/s), a łączna liczba ataków DDOS powinna przekroczyć 10 milionów – przy średniej jednostkowej skali wynoszącej 1,25 – 1,5 gigabitów na sekundę (Gbit/s).

Wzrost zagrożeń DDoS wynika przede wszystkim z rosnącej liczby urządzeń z obszaru Internetu Rzeczy, dostępności w sieci złośliwego oprogramowania, które umożliwia stosunkowo niedoświadczonym hakerom dostęp do niezabezpieczonych urządzeń IoT oraz wykorzystanie ich w kolejnych atakach, a także wzrost przepustowości łączy telekomunikacyjnych.

  • Zabezpieczenia biometryczne obecne już w ponad miliardzie urządzeń

Biometria odgrywa coraz ważniejszą rolę w życiu człowieka.

Na początku 2017 roku liczba aktywnych urządzeń, wyposażonych w czytniki linii papilarnych prawdopodobnie przekroczy wartość miliarda. Każdy z takich czujników będzie używany średnio 30 razy dziennie, co łącznie przełoży się na ponad 10 bilionów dotknięć na świecie w ciągu roku.

Tempo, w jakim rośnie dostęp do technologii biometrycznych i ich popularność wśród klientów sprawiają, że wyzwaniem staje się poszukiwanie kolejnych zastosowań dla tej formy szybkiego i bezpiecznego uwierzytelniania.

  • Czy sprzedaż tabletów osiągnęła już swoją najwyższą wartość?

Czy sprzedaż tabletów osiągnęł już szczyt?

Sprzedaż tabletów w 2017 roku prawdopodobnie wyniesie mniej niż 165 milionów urządzeń, co przekłada się na spadek o ok. 10 procent, z wartości 182 milionów w 2016 roku. Taka tendencja sugeruje, że szczyt popytu na tablety mamy już za sobą. Choć dane liczbowe różnią się w zależności od kraju, w chwili obecnej trzy inne urządzenia (telewizory, smartfony i komputery) znacznie wyprzedzają popularność tabletów, jeśli chodzi o preferencje klientów.

  • Wartość sprzedaż winyli bliska miliarda dolarów

Wartość winyli wciąż rośnie.

Z kolei płyty winylowe, które niedawno powróciły do łask, nadal będą w 2017 roku zyskiwać na popularności, a całkowite przychody z ich sprzedaży (oraz powiązanych z nimi urządzeń) po raz pierwszy w tym stuleciu osiągną wartość miliarda dolarów w skali globalnej.

Przychody ze sprzedaży nowych płyt winylowych w tym roku prawdopodobnie będą odpowiadać za 6 proc. przewidywanych przychodów branży muzycznej na świecie, które w najbliższych 12 miesiącach wyniosą ok. 15 miliardów dolarów amerykańskich. Jednak przyszłość dystrybucji muzyki nadal przede wszystkim będzie należała do kanałów cyfrowych.

  • 5G: Rewolucja w ewolucji, nawet jeszcze w 2017 roku

W 2017 roku spodziewamy się istotnych kroków zmierzających do uruchomienia 5G.

Na 2017 rok spodziewane są istotne kroki zmierzające do uruchomienia 5G – sieci mobilnej piątej generacji. Planowane modernizacje sieci związane z technologią 4G oraz wprowadzenie (póki co wciąż w bardzo ograniczonym zakresie) technologii 5G powinno oswoić użytkowników i operatorów z kilkoma najważniejszymi cechami sieci 5G, takimi jak: znacznie większe prędkości przesyłania danych, niższy poziom opóźnień oraz wsparcie dla czujników i urządzeń IoT o niskim zużyciu prądu i małej szybkości transmisji.

  • Przychody z reklam telewizyjnych w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy pozostaną na poziomie z zeszłego roku

Poziom przychodów z rynku reklam telewizyjnych nie ulegnie zmianie.

Chociaż oczekuje się, że przychody z reklam telewizyjnych w USA utrzymają się na poziomie z roku 2016, jest to prognoza bardzo optymistyczna biorąc pod uwagę, że nie brakuje opinii, że sektor reklam telewizyjnych traci na znaczeniu. Utrzymanie przychodów na tym samym poziomie stanowi więc swoisty sukces.

Wydatki na reklamę nie zmienią się z kilku powodów, między innymi dlatego, że nadal oglądalność telewizji pozostaje wysoka, możliwości omijania reklam są ograniczone, starsze pokolenie Amerykanów ogląda telewizję nieco częściej, a z perspektywy niektórych reklamodawców, streamingowi online ciągle brak masowości, która cechuje tradycyjną telewizję.