„Obsesja na punkcie klienta” zastępuje dotychczasowy „customer focus” – celem nadrzędnym jest dotarcie do konsumentów z ofertą w precyzyjnie dobranym czasie i miejscu – powiedział Loukas Notopoulos, prezes Vivus Finance podczas konferencji FinTech/InsurTech Impact16 we Wrocławiu.

W panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Pata Patela, dyrektora programowego konferencji Money20/20, udział wzięli Loukas Notopoulos, prezes Vivus Finance, Cezary Stypułkowski, prezes mBank oraz Brunon Bartkiewicz, prezes ING.

Czytaj także: Nowa aplikacja Western Union

Uczestnicy dyskusji zgodnie stwierdzili, że instytucje regulacyjne są najsłabszym ogniwem polskiego rynku finansowego pod względem adaptacji do jego dynamicznego rozwoju. Zdaniem prezesa Vivus Finance, rewolucyjne rozwiązania fintechowe prędzej czy później wymuszą na regulatorze konieczność dostosowania przepisów do nowej sytuacji.

Historyczny model funkcjonowania odchodzi w zapomnienie

Otwartość i elastyczność to kluczowe wartości, jakimi powinny kierować się także banki i firmy fintechowe. Nie ulega wątpliwości, że wzorce zachowań klientów ulegają zmianie. Tylko ich gruntowne zrozumienie pozwoli opracować narzędzia finansowe spełniające oczekiwania konsumentów, stwierdził Brunon Bartkiewicz, prezes ING. Zdaniem Cezarego Stypułkowskiego z mBanku, historyczny model funkcjonowania odchodzi w zapomnienie, a banki muszą dostosować się do nowych warunków.

O zmianach w bankowości nie decydują już bowiem aspekty technologiczne, lecz oczekiwania społeczne. Prezes Stypułkowski przywołał własny eksperyment związany z zamawianiem polisy ubezpieczeniowej online oraz przez telefon. Podczas, gdy internetowa procedura mogła zostać z sukcesem zakończona po kilku minutach, rozmowa z konsultantem wymagała odczytania całej serii formułek narzuconych przez regulatora nieuchronnie wywołując irytację klienta.

Czytaj także: Polski FinTech wart ponad 1 mld euro

W opinii Loukasa Notopoulosa, coraz trudniejsze dotarcie do klienta z atrakcyjnym przekazem we właściwym momencie powoduje, że pojęcie ‘customer focus’ zostało zastąpione przez coś, co można wręcz określić jako ‘customer obsession’. Firmy fintechowe, takie jak Vivus Finance, gruntownie analizują wzorce zachowań klientów, by docierać do nich tuż przed zaistnieniem potrzeby skorzystania z danej usługi. Oznacza to, że klienci nie są bombardowani reklamami cały czas, ale wyłącznie we właściwym momencie.

Inteligentna technologia stanowi obecnie spełnienie oczekiwań konsumentów

Czemu zatem nie zastosować jej nie tylko w kontekście urządzeń gospodarstwa domowego czy transportu, ale również finansów osobistych? W dzisiejszych czasach lodówki są w stanie autonomicznie dokonywać zamówień zakupów, podczas, gdy ich właściciele już wkrótce będą wracać z pracy do domu bezobsługowym transportem miejskim. Biorąc pod uwagę tempo zmian zachodzących w branży usług finansowych, można wysnuć wniosek, że za kilka lat zarządzanie domowym budżetem będzie się także odbywało automatycznie przy pomocy sztucznej inteligencji. Decyzje dotyczące oszczędności lub dokonywania standardowych operacji finansowych nie będą wymagały ingerencji człowieka. Analiza algorytmów zachowań klientów pozwoli na zautomatyzowanie tego obszaru zgodnie z dewizą: im mniej kliknięć, tym lepiej.