Deloitte wraz z Polsko-Szwajcarską Izbą Gospodarczą stworzyło raport „Współpraca, wzrost, innowacje. 20 lat inwestycji szwajcarskich w Polsce”. Z raportu wynika, że W ciągu ostatnich 20 lat eksport z Polski do Szwajcarii wzrósł aż dziewięciokrotnie, a szwajcarskie firmy ulokowały w Polsce już około 17,5 mld zł. Polskie oddziały coraz częściej odpowiadają za rozwój innowacyjnych technologii oraz rozwiązań. Okazuje się, że drzemie w nas fantastyczny potencjał, a Szwajcaria pragnie go wykorzystać.

Czytaj także: Szwajcaria już nie jest rajem podatkowym

Wzrost innowacyjności w Polsce

Szwajcarska gospodarka znajduje się w światowej czołówce. Od blisko 150 lat jest najlepiej rozwijającym się rynkiem, jeśli chodzi o zamożność i poziom rozwoju ekonomicznego. Polska, mimo że w ’89 roku zaliczana była to jednych z najbiedniejszych gospodarek w Europie, to przez ostatnie 25 lat zrobiła ogromny postęp i bardzo dynamicznie się rozwijała, rosnąc szybciej niż gospodarki krajów Europy Zachodniej.

Naszym głównym atutem są wykwalifikowani i zmotywowani pracownicy. Niestety ich dostępność jest coraz niższa. Polska ma znaczny potencjał innowacyjny, choć poziom nakładów na badania i rozwój w relacji do PKB nadal jest niższy od wartości charakteryzujących najbardziej innowacyjne gospodarki świata.

– To oznacza, że polska gospodarka ma duże rezerwy do podnoszenia innowacyjności i produktywności, między innymi poprzez zwiększanie natężenia konkurencji czy poprawę jakości szkolnictwa, w tym szczególnie zawodowego i edukacji wyższej. Skutecznym sposobem na wzrost innowacyjności może być także przyciąganie zagranicznych inwestycji i wdrażanie gotowych rozwiązań technologicznych czy biznesowych, które będą wspierać organiczny rozwój lokalnych firm – mówi Julia Patorska, Lider zespołu ds. analiz ekonomicznych Deloitte.

Czytaj także: MyTherapy – aplikacja lekarstwem na pamięć?

szwajcaria PKB

Szwajcarska innowacyjność w Polsce

Szwajcarskie firmy ulokowały w Polsce w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych około 17,5 mld zł. Inwestycje te są w znacznej części nośnikiem innowacyjnych rozwiązań. W Polsce obecnie 189 szwajcarskich przedsiębiorstw prowadzi swoją działalność, w których pracuje około 35 tysięcy osób. Szwajcaria jest drugim po USA największym inwestorem w Polsce spoza Unii Europejskiej.

– Szwajcarskie firmy pozytywnie oddziałują na polską gospodarkę poprzez rozwój sieci firm kooperujących, zatrudnianie oraz szkolenie specjalistów i menedżerów, a także dostarczanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i biznesowych – mówi Marek Szymański.

Czytaj także: Już niedługo polskie banki skorzystają z technologii blockchain

Drzemie w nas ogromny potencjał

Swoją działalność w Polsce prowadzą firmy z branż, w których szwajcarska gospodarka ma wyjątkowe przewagi konkurencyjne. Możemy tu wymienić zwłaszcza produkcję farmaceutyków, telekomunikację, energetykę czy produkcję zaawansowaną technologicznie.

– Jednym z wiodących sektorów, który rozwija innowacje w Polsce jest biomedycyna. W Roche doskonale wiemy, że nie ma innowacji bez konsekwentnych nakładów na badania i rozwój. Dlatego tylko w ciągu ostatnich dwóch lat nasze inwestycje w Polsce w obszar R&D wyniosły ponad miliard złotych – mówi Wiktor Janicki, Dyrektor Generalny Roche Polska.

Głównymi zaletami Polski dla innych państw jest duży chłonny rynek wewnętrzny, ale również położenie geograficzne i dobra infrastruktura, która przez lata była naszym problemem. Minusem jest niska stopa bezrobocia, a co za tym idzie trudność w rekrutacji pracowników. Rynek pracy w Polsce jest rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Oznacza to, że to pracownik może przebierać w ofertach. Prowadzi to niestety do zahamowania inwestycji, ponieważ pracodawca nie będzie miał takiego wyboru ludzi do pracy, jak kiedyś.

Czytaj także: 5 trendów technologicznych w sektorze ubezpieczeniowym na 2018 rok

szwajcaria infografika

Coraz lepsza infrastruktura, coraz ciężej o pracowników

Z raportu wynika, że w Polsce jest wciąż jeszcze spora przestrzeń na dokonywanie inwestycji w innowacje. Firmy szwajcarskie pragną odblokować potencjał, jaki drzemie w Polakach, a wszelkie innowacje odbywać się będą na linii informatyka – inna dziedzina. Jako społeczeństwo musimy sprawić, że potencjał zauważą w nas kolejne rynki, które zapragną zainwestować swój kapitał i stworzyć coś nowego na naszym rynku.

– Powodem są bardzo dobrze wykształceni pracownicy, często z doświadczeniem zagranicznym. Z naszego badania wynika, że szwajcarscy inwestorzy cenią w Polakach etos pracy, pracowitość, zaangażowanie i umiejętność identyfikacji z celami firmy. Choć koszty pracy w Polsce rosną, inwestorzy nadal znajdują tu połączenie dobrej ceny z jakością i z terminowością. Podkreślają również otwartość polskich konsumentów na innowacje produktowe – mówi Julia Patorska.

Czytaj także: Travelist – z miłości do podróży