Partner serwisu Visa dla biznesu

Polskie innowacje na celowniku Szwajcarów

Asia Stankiewicz
Asia Stankiewicz
#Fintech
Opublikowano: 21 lutego 2018, 14:41 Aktualizacja: 12 maja 2019, 16:02

Szwajcarzy widzą duży potencjał na polskim rynku innowacji. Pomimo rosnących kosztów pracy wciąż jesteśmy atrakcyjnym celem do lokowania kapitału. Polski sektor fintech potrzebuje zastrzyku gotówki, bo bez kapitału nie uda nam się zbudować rozwiązań o globalnym zasięgu.

Szwajcaria inwestosuje w polskie technologie

Deloitte wraz z Polsko-Szwajcarską Izbą Gospodarczą stworzyło raport „Współpraca, wzrost, innowacje. 20 lat inwestycji szwajcarskich w Polsce”. Z raportu wynika, że W ciągu ostatnich 20 lat eksport z Polski do Szwajcarii wzrósł aż dziewięciokrotnie, a szwajcarskie firmy ulokowały w Polsce już około 17,5 mld zł. Polskie oddziały coraz częściej odpowiadają za rozwój innowacyjnych technologii oraz rozwiązań. Okazuje się, że drzemie w nas fantastyczny potencjał, a Szwajcaria pragnie go wykorzystać.

Czytaj także: Szwajcaria już nie jest rajem podatkowym

Wzrost innowacyjności w Polsce

Szwajcarska gospodarka znajduje się w światowej czołówce. Od blisko 150 lat jest najlepiej rozwijającym się rynkiem, jeśli chodzi o zamożność i poziom rozwoju ekonomicznego. Polska, mimo że w ’89 roku zaliczana była to jednych z najbiedniejszych gospodarek w Europie, to przez ostatnie 25 lat zrobiła ogromny postęp i bardzo dynamicznie się rozwijała, rosnąc szybciej niż gospodarki krajów Europy Zachodniej.

Naszym głównym atutem są wykwalifikowani i zmotywowani pracownicy. Niestety ich dostępność jest coraz niższa. Polska ma znaczny potencjał innowacyjny, choć poziom nakładów na badania i rozwój w relacji do PKB nadal jest niższy od wartości charakteryzujących najbardziej innowacyjne gospodarki świata.

– To oznacza, że polska gospodarka ma duże rezerwy do podnoszenia innowacyjności i produktywności, między innymi poprzez zwiększanie natężenia konkurencji czy poprawę jakości szkolnictwa, w tym szczególnie zawodowego i edukacji wyższej. Skutecznym sposobem na wzrost innowacyjności może być także przyciąganie zagranicznych inwestycji i wdrażanie gotowych rozwiązań technologicznych czy biznesowych, które będą wspierać organiczny rozwój lokalnych firm – mówi Julia Patorska, Lider zespołu ds. analiz ekonomicznych Deloitte.

Czytaj także: MyTherapy – aplikacja lekarstwem na pamięć?

szwajcaria PKB

Szwajcarska innowacyjność w Polsce

Szwajcarskie firmy ulokowały w Polsce w formie bezpośrednich inwestycji zagranicznych około 17,5 mld zł. Inwestycje te są w znacznej części nośnikiem innowacyjnych rozwiązań. W Polsce obecnie 189 szwajcarskich przedsiębiorstw prowadzi swoją działalność, w których pracuje około 35 tysięcy osób. Szwajcaria jest drugim po USA największym inwestorem w Polsce spoza Unii Europejskiej.

– Szwajcarskie firmy pozytywnie oddziałują na polską gospodarkę poprzez rozwój sieci firm kooperujących, zatrudnianie oraz szkolenie specjalistów i menedżerów, a także dostarczanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i biznesowych – mówi Marek Szymański.

Czytaj także: Już niedługo polskie banki skorzystają z technologii blockchain

Drzemie w nas ogromny potencjał

Swoją działalność w Polsce prowadzą firmy z branż, w których szwajcarska gospodarka ma wyjątkowe przewagi konkurencyjne. Możemy tu wymienić zwłaszcza produkcję farmaceutyków, telekomunikację, energetykę czy produkcję zaawansowaną technologicznie.

– Jednym z wiodących sektorów, który rozwija innowacje w Polsce jest biomedycyna. W Roche doskonale wiemy, że nie ma innowacji bez konsekwentnych nakładów na badania i rozwój. Dlatego tylko w ciągu ostatnich dwóch lat nasze inwestycje w Polsce w obszar R&D wyniosły ponad miliard złotych – mówi Wiktor Janicki, Dyrektor Generalny Roche Polska.

Głównymi zaletami Polski dla innych państw jest duży chłonny rynek wewnętrzny, ale również położenie geograficzne i dobra infrastruktura, która przez lata była naszym problemem. Minusem jest niska stopa bezrobocia, a co za tym idzie trudność w rekrutacji pracowników. Rynek pracy w Polsce jest rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Oznacza to, że to pracownik może przebierać w ofertach. Prowadzi to niestety do zahamowania inwestycji, ponieważ pracodawca nie będzie miał takiego wyboru ludzi do pracy, jak kiedyś.

Czytaj także: 5 trendów technologicznych w sektorze ubezpieczeniowym na 2018 rok

szwajcaria infografika

Coraz lepsza infrastruktura, coraz ciężej o pracowników

Z raportu wynika, że w Polsce jest wciąż jeszcze spora przestrzeń na dokonywanie inwestycji w innowacje. Firmy szwajcarskie pragną odblokować potencjał, jaki drzemie w Polakach, a wszelkie innowacje odbywać się będą na linii informatyka – inna dziedzina. Jako społeczeństwo musimy sprawić, że potencjał zauważą w nas kolejne rynki, które zapragną zainwestować swój kapitał i stworzyć coś nowego na naszym rynku.

– Powodem są bardzo dobrze wykształceni pracownicy, często z doświadczeniem zagranicznym. Z naszego badania wynika, że szwajcarscy inwestorzy cenią w Polakach etos pracy, pracowitość, zaangażowanie i umiejętność identyfikacji z celami firmy. Choć koszty pracy w Polsce rosną, inwestorzy nadal znajdują tu połączenie dobrej ceny z jakością i z terminowością. Podkreślają również otwartość polskich konsumentów na innowacje produktowe – mówi Julia Patorska.

Czytaj także: Travelist – z miłości do podróży


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

szwajcarskie-firmy-inwestuja-w-polske