W raporcie czytamy, że wartość szwedzkiej gotówki w obiegu spadła o około 50% od 2008 roku. To dosyć alarmujące, szczególnie biorąc pod uwagę wyniki na innych rynkach, gdzie chętniej korzysta się z fizycznych pieniędzy. Na pierwszy rzut oka to dobra informacja – w końcu gotówka to przeżytek, prawda?

Szwedzka e-korona coraz bliżej

Nie do końca. Riksbank obawia się, że zmiany postępują zbyt szybko i jeżeli tempo spadku znaczenia gotówki utrzyma się na tym poziomie, to za kilka/kilkanaście lat będzie bardzo ciężko nią zapłacić. Bank centralny nie może sobie na to pozwolić – w końcu to on jest emitentem fizycznej korony. Właśnie dlatego Riksbank postanowił rozpocząć prace nad e-koroną już w połowie zeszłego roku (pomysły były jeszcze wcześniej). Poniżej wykres ze wspomnianego raportu, pokazujący spadek wartości gotówki w obiegu. Pełny raport można pobrać tutaj.

Skoro Szwedzi tak chętnie rezygnują z fizycznych pieniędzy, to Riksbank musi wyjść im na przeciw i stworzyć dedykowane rozwiązanie. Takim rozwiązaniem ma być właśnie cyfrowa waluta emitowana przez bank centralny. E-korona będzie oficjalnie uznawanym środkiem płatniczym, emitowanym przez Riksbank. Warto o tym pamiętać, aby nie pomylić jej z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, czy Ethereum.

Z informacji zamieszczonych na stronie banku centralnego Szwecji wynika, że obecnie trwają pierwsze przymiarki do wdrożenia e-korony. Chodzi między innymi o projektowanie odpowiednich zmian w prawie i testowanie rozwiązań technologicznych.

Trwają pracę nad e-koroną. Czy Polska będzie miała e-złotego?

W raporcie Riksbank wyszczególnia trzy podstawowe kroki, które zamierza zrealizować w najbliższym czasie:

  • projektowanie technologicznych rozwiązań dla e-korony i ich testowanie,
  • przygotowanie propozycji zmian w prawie, tak aby e-korona była projektem w pełni uregulowanym,
  • dalsza analiza szwedzkiego rynku finansowego i potencjalnych skutków wprowadzenia cyfrowej waluty.

Według pierwszych projektów e-koronę będzie można przechowywać na dwa sposoby – na koncie w Riksbanku albo „lokalnie” – na przykład na dedykowanej karcie lub w aplikacji mobilnej. Cyfrowa waluta emitowana przez bank centralny byłaby przełomem na rynku finansowym. Niewykluczone, że w tym celu Riksbank zastosuje technologię blockchain. Prace potrwają zapewne kilka lat, co nie zmienia faktu, że warto śledzić postępy czynione przez Szwedów.

Co do Polski – u nas gotówka wciąż ma się dobrze. Pomimo stałego wzrostu liczby transakcji bezgotówkowych, fizyczne pieniądze pozostają dominującą formą płatności. Między innymi dlatego, że 2/3 punktów handlowo-usługowych nie przyjmują płatności bezgotówkowych.